REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r. / Fot. Fotolia
Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości stawek VAT. Brak nowelizacji przepisów w tym zakresie oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Autopromocja

W 2011 r. Minister Finansów podwyższył stawki VAT. Podwyżka ta miała mieć charakter przejściowy i trwać 3 lata. Okres ten następnie został przedłużony na kolejne lata. Z wypowiedzi MF nie można jasno wywnioskować, do kiedy ta podwyżka będzie obowiązywać. Padają kolejne daty, rok: 2016, 2017 ale pod warunkiem, że wpływy z tego podatku wzrosną i sukcesem zakończą się plany walki rządu z szarą strefą. Jednak wciąż nie wiadomo, co jeśli sukcesu nie będzie lub będzie się on oddalał w perspektywie na kolejne lata? Jakie rząd planuje przedsięwziąć działania?

Niektóre wyroby medyczne bez obniżonej stawki VAT

Zwiększenie VAT prowadzi m.in. do wzrostu cen żywności, leków i czynszów, a także kosztów opieki zdrowotnej i socjalnej, a co tym idzie do obniżenia poziomu życia obywateli a także do ucieczki zagranicznych inwestorów z Polski. Kiedy zatem Ministerstwo Finansów zamierza przywróci niższe stawki VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do kwestii obniżenia stawek VAT, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 33052) wyjaśnił, że w dobie problemów ze zbilansowaniem deficytów budżetowych, od początku 2009 r. większość państw członkowskich Unii Europejskiej podwyższyło stawki podatku VAT (m.in. Wielka Brytania, Grecja, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Słowacja, Węgry, Włochy, w tym niektóre o kilka punktów procentowych).

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W celu zapewnienia stabilności finansów publicznych rząd podjął szereg działań, w tym również w zakresie systemu podatkowego. Zmiany te zostały sprecyzowane w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2010-2013” (przyjętym przez Radę Ministrów w drodze uchwały Nr 119 z dnia 3 sierpnia 2010 r. - M. P. Nr 57, poz. 773).

Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) wprowadzono zmiany w zakresie czasowego podwyższenia stawek podatku od towarów i usług (m.in. z 22% do 23 % i z 7% do 8%) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Zmiany te wynikały przede wszystkim z ogólnej sytuacji budżetowej państwa będącej skutkiem globalnego kryzysu na światowych rynkach finansowych.

Niższy VAT na e-booki ale nie na e-prasę?

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Podejmując decyzję o przejściowym podwyższeniu stawek VAT o 1 punkt procentowy jednocześnie podjęto starania, aby po wygaśnięciu z dniem 31 grudnia 2010 r. derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. (przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.) wprowadzić od dnia 1 stycznia 2011 r. najniższą stawkę podatku, jaką w tym zakresie, zgodnie z prawem Unii Europejskiej Polska mogła zastosować, tj. stawkę w wysokości 5% na niektóre towary, które do dnia 31 grudnia 2010 r. korzystały ze stawek obniżonych do 3% i 0% (dotyczyło to nieprzetworzonej żywności oraz książek i czasopism specjalistycznych).

Wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5% na podstawowe produkty żywnościowe, książki oraz czasopisma specjalistyczne, miało na celu złagodzenie skutków czasowego wzrostu stawek.

Ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1608) przedłużono obowiązywanie podwyższonych o 1 pkt procentowy stawek VAT w latach 2014-2016. Było to związane z realizacją przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 30 kwietnia 2013 r. Aktualizacji Programu Konwergencji na rok 2013 oraz Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016. Spowodowane to zostało koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych (co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego) jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych. Jest to również okres potrzebny do utrwalenia się efektów zmian strukturalnych skutkujących trwałą poprawą sytuacji finansów publicznych.

M. Szczurek: Nie możemy sobie pozwolić na dowolne cięcia podatków

Dodatkowo, jak zauważa MF, z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej wynika, że Polska znalazła się w grupie 10 państw członkowskich Unii Europejskiej o najniższej średniej ważonej stawce VAT, która obciąża gospodarstwa domowe (wynosi ona 10,1%).

Jednocześnie resort finansów informuje, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do zmiany wysokości stawek podatku od towarów i usług (brak nowelizacji przepisów oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%). Kwestia dokonywania zmian w całym systemie podatkowym, w tym ewentualnego wcześniejszego obniżenia ww. stawek, będzie brana pod uwagę w pracach nad przygotowaniem ustawy budżetowej na 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA