| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu

Czy transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej z terenu Niemiec do Polski można interpretować jako podlegający przepisom o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) i na tej podstawie nałożyć podatek VAT? NIE.

Transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej z terenu Niemiec na teren Polski, nie można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Na podstawie art. 9 ustawy, aby mogło zajść wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą zachodzić m.in. poniższe przesłanki:
- podatnik musi nabywać prawo do korzystania (w tej sytuacji podatnik jest już właścicielem),
- nabycie towarów musi wiązać się z wynagrodzeniem (nie doszło do sytuacji nabycia).

Zobacz: Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Z chwilą sprowadzenia pojazdu na teren UE zaistniał dług celny a wraz z nim obowiązek podatkowy. Dopiero z chwilą jego zaistnienia Urząd powinien zweryfikować, czy stan faktyczny odpowiada przesłankom do uznania pojazdu za nowy lub używany.

Sam transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej nie podlega przepisom o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (pod warunkiem, że przedmiotowy pojazd nie pojazdem nowym.

Gdy z okoliczności faktycznych wynika, że nabycie, a następnie - z powodu zmiany miejsca zamieszkania i przesiedlenie - przemieszczenie z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski nowego środka transportu przez osobę fizyczną nastąpiło w celu jego używania na terytorium Polski, spełnione są warunki do uznania tego nabycia za wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 września 2007 r. I FSK 1194/2006)
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy: Czynności, w ramach których dochodzi do importu towarów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK