| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak się ma skład konsygnacyjny do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Jak się ma skład konsygnacyjny do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Czy nabycie towarów dostarczonych przez firmę ze Słowacji, znajdujących się w składzie konsygnacyjnym na terenie Polski stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? NIE

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zachodzi wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
a) nabycie towarów będzie dokonane za granicą kraju,
b) nabywcy towarów będzie przysługiwało prawo do rozporządzania nimi jak właściciel,
c) towary w skutek ich nabycia zostaną przetransportowane pomiędzy krajem rozpoczęcia wysyłki a innym krajem członkowskim.

Polecamy: Ministerstwo Finansów o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych

Dla rozpoznania transakcji jako nabycia wewnątrzspólnotowego istotny jest również zapis zawarty w art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1. nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna nie będąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
- z zastrzeżeniem art. 10.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sytuacji nie zostały spełnione ww. łączne warunki, bowiem:
1) nabycie towarów jest dokonywane przez firmę ze składu konsygnacyjnego położonego na terenie kraju,
2) w wyniku złożenia towarów przez kontrahenta zagranicznego w składzie konsygnacyjnym położonym na terenie kraju Spółdzielni nie przysługuje prawo do rozporządzenia złożonymi tam towarami jak właściciel,
3) w efekcie nabycia towarów ze składu konsygnacyjnego położonego na terenie kraju nie będzie miało miejsca wysyłanie lub transportowanie tych towarów pomiędzy terytorium państwa członkowskiego (dostawcami) a terenem kraju (nabywcą).

Zatem przedstawione czynności nie mogą być rozpoznane jako nabycie wewnątrzwspólnotowe.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Zobacz: Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »