| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Reklamacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) – rozliczanie VAT

Reklamacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) – rozliczanie VAT

Podatnicy nabywający towary od unijnych kontrahentów dokonując reklamacji wadliwych towarów, najczęściej od swoich dostawców, otrzymują noty korygujące. Przedmiotowe noty wystawiane są tytułem obniżenia wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów na skutek pozytywnego rozpatrzenia reklamacji. W sytuacjach takich pojawiają się wątpliwości, jakie skutki w zakresie podatku VAT rodzi otrzymanie przez polskiego podatnika takiej noty korygującej.

Słuszność tego stanowiska wynika pośrednio z treści art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, który stanowi, że nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał.

Należy bowiem pamiętać, że korekta podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów skutkuje jednoczesną korektą podatku naliczonego odliczonego od tego nabycia.

Spółka X w marcu 2012 r. nabyła od unijnego dostawcy towar. Na skutek uznanej reklamacji dostawca wystawił notę korygującą, którą Podatnik otrzymał w dniu 21 kwietnia 2012 r. Na podstawie ww. noty Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej korygującej. Fakturę korygującą należy ująć w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2012 r.

Czy faktura wzywająca do zaliczki generuje konieczność rozliczenia WNT?

Kurs waluty

Na zakończenie wypada wskazać, iż oprócz ujęcia wewnętrznej faktury korygującej w odpowiednim okresie rozliczeniowym, istotne jest również to, według jakiego kuru należy przeliczyć wyrażone w nocie korygującej wartości. Zgodnie z art 31a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (…).

Regulacje podatkowe milczą natomiast jak postąpić w przypadku faktur korygujących. W praktyce przyjęło się, że w takich sytuacjach należy stosować taki sam kurs, jaki został zastosowany do faktury pierwotnej.

Tym samym wartości wykazane w nocie korygującej należy przeliczyć na polskie złote po takim samym kursie, jaki zastosował do przeliczenia wartości z faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, której korekta ta dotyczy, tj. po średnim kursie ogłoszonym przez NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego od tej transakcji.

Reasumując, otrzymanie w związku z uznaną reklamacją noty korygującej, stanowi podstawę do korekty podstawy opodatkowania w tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Korekty tej należy dokonać poprzez wystawienie faktury wewnętrznej oraz pomniejszanie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego oraz kwoty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej w rozliczeniu za miesiąc, w którym nabywca otrzymał notę.

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK