| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Stawka podatku za usługę projektową

Stawka podatku za usługę projektową

Podatniczka wykonuje - na rzecz firmy z siedzibą we Wrocławiu - usługę projektową (zakwalifikowaną wg symbolu z PKWiU 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie) dotyczącą nieruchomości mającej powstać w Moskwie. W związku z tym podatnik pyta jaką stawkę podatku powinna w tym przypadku zastosować?

Jeżeli podatnik świadczy usługi projektowe (PKWiU 74.2) dotyczące nieruchomości, która ma powstać w Moskwie, to miejsce świadczenia tej usługi należy ustalić na podstawie reguły zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. według siedziby usługodawcy i przyjąć, że usługa ta świadczona jest w Polsce.

Z przedstawionego przez podatnika opisu stanu faktycznego wynika, że prace projektowe dotyczą nieruchomości niezlokalizowanej, która nie da się zlokalizować co do miejsca jej położenia oraz, że prace te wykonywane są na rzecz podatnika mającego siedzibę w Polsce. Wobec powyższego, ustalając miejsce świadczenia nie można opierać się na przepisach art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT(usługa nie związana z nieruchomościami), ust. 3 (usługa świadczona jest na rzecz podatnika krajowego) i ust. 4 (usługa nie związana z nieruchomościami). 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Miejsce świadczenia należy ustalić wg reguły ogólnej zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Usługa projektowa dotycząca nieruchomości mającej powstać w Moskwie, jako nie związana z nieruchomościami i świadczona na rzecz firmy mającej siedzibę w Polsce, powinna zostać opodatkowana (stawką: 22%), natomiast tak jak dotychczas Podatnik z tytułu opisanych wyżej usług powinien rozliczać podatek we właściwym dla niego urzędzie skarbowym.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »