| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Czy likwidacja spółki cywilnej pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych i czy podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia? Czy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury?

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług likwidacja spółki pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych, a podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia, a jeśli cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów, co wynika z art. 14 ust. 8 w odniesieniu do art. 29 ust. 10 ustawy.

Dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Porównaj: Jakie skutki w VAT wywoła przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Podstawą opodatkowania towarów w sytuacji rozwiązania spółki według art. 14 ust. 8 ustawy jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10. Przepis ten określa, iż podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

W myśl art. 14 ust. 7 ustawy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy: Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK