| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Czy likwidacja spółki cywilnej pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych i czy podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia? Czy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury?

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług likwidacja spółki pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych, a podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia, a jeśli cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów, co wynika z art. 14 ust. 8 w odniesieniu do art. 29 ust. 10 ustawy.

Dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Porównaj: Jakie skutki w VAT wywoła przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Podstawą opodatkowania towarów w sytuacji rozwiązania spółki według art. 14 ust. 8 ustawy jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10. Przepis ten określa, iż podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

W myśl art. 14 ust. 7 ustawy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy: Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK