| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu (art. 15 ust. 2) obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Polecamy: VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

Podatnikami podatku od towarów i usług (art. 16 oraz art. 17 ust. 1) są również podmioty wymienione wyżej, jeśli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku, gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy, a także te podmioty:
1. na których ciąży obowiązek uiszczenia cła;
2. które są uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną;
3. dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
4. będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza granicami kraju;
5. nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Natomiast art. 5 ust. 1 i 2 ustawy zawiera katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Są to czynności:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wymienione wyżej czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Przepisy, o których wyżej mowa stosuje się również w stosunku do towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku, gdy nastąpiło rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej lub gdy podatnik będący osobą fizyczną zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Tak więc w przypadku, gdy związek zawodowy nie spełnia wymogów dotyczących podatnika podatku VAT, o których wyżej mowa, nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Zobacz: Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »