| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem


Podatnik produkuje rolety, żaluzje, moskitiery i sprzedaje wymienione produkty wraz z usługą montażu. Czyli sam montuje wyprodukowane przez siebie produkty u zamawiających w budynkach mieszkalnych. Czy można w tym przypadku stosować stawkę obniżoną 7% (a od 2011 roku 8%)?

Opisane usługi świadczone w budownictwie mieszkaniowym sklasyfikowanym pod symbolami PKOB 1110, 1121, 1122 będą korzystały z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7% a od 2011 roku - 8%.

W opisywanym przypadku mamy do czynienia z usługą budowlano-montażową, a co za tym idzie nie można wyłączyć poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży. Bowiem obrotem podatnika jest tu uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). 

Przedmiotowa usługa budowlano-montażowa wykonywana jest w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury towarzyszącej, a Podatnik wykonuje tę usługę z użyciem materiałów własnych, co wynika z zawartej umowy. 

W takim przypadku do całej wartości usługi należy zastosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót (roboty związane z instalowaniem zasłon i markiz (PKWiU 45.34.31) oraz roboty instalacyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKWiU 45.34.32).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Stosownie, zatem do § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 

Podobne stanowisko w sprawie zostało przedstawione w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy – nr ITPP1/443-813/10/BK z 9 listopada 2010 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »