| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

3. W przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Firma świadcząca usługi w zakresie ochrony mienia i ludzi przyjęła zlecenie ochrony imprezy masowej organizowanej od godziny 20.00 dnia 31 grudnia 2010 r. do godziny 3.00 dnia 01 stycznia 2011 r.

Zgodnie z opisaną powyżej regułą zastosowanie będą miały dwie stawki podatku VAT - jedna obejmująca część usługi wykonanej jeszcze w roku 2010 (22 % VAT) i druga obejmująca pozostałą część usługi (23 % VAT).

4. W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w w pkt 3, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

Firma windykacyjna w wyniku przyjętego zlecenia podjęła w grudniu 2010 r. czynności zmierzające do odzyskania wierzytelności na rzecz jej klienta. Czynności te kontynuowane były w styczniu 2011 r. W ramach zlecenia kierowano pisma do dłużnika, ustalano składniki jego majątku, podjęto negocjacje.

W takim przypadku proporcjonalnie należy określić część usługi wykonanej w roku 2010 w stosunku do jej części wykonanej w roku następnym.

5. W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT, dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę, a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku, pod warunkiem że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Należy wspomnieć, iż w/w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT określa moment powstania obowiązku podatkowego dla rozliczeń m.in. z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Zakład energetyczny z tytułu świadczonej usługi dostaw energii elektrycznej w roku 2010 wystawia faktury „na przyszłość” obejmujące okres do lutego 2011 r. Wystawiając pierwszą fakturę w roku 2011 powinien dokonać korekty rozliczenia podatku, uwzględniając nowo obowiązującą stawkę podatku, pamiętając przy tym, że nie powinno to nastąpić później niż do dnia 30 czerwca 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK