| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy sprzedaż własnej wierzytelności jest opodatkowana VAT?

Czy sprzedaż własnej wierzytelności jest opodatkowana VAT?

Sprzedaż wierzytelności nie stanowi czynności opodatkowanej VAT. Natomiast nabycie wierzytelności w celu jej windykacji już jest traktowane jako usługa opodatkowana stawką podstawową.

Taki rodzaj czynności stanowi jeden ze sposobów uzyskania przez dotychczasowego wierzyciela zapłaty za wcześniej wykonane świadczenie na rzecz dłużnika. Zatem przelew wierzytelności jest tylko środkiem dla zrealizowania pierwotnie zamierzonego celu zobowiązania.

Czy sprzedaż wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela?

Należy jednak zaznaczyć, iż nabycie wierzytelności jest uznawane za usługę wykonywaną przez nabywcę wierzytelności na rzecz zbywcy wierzytelności - opodatkowaną stawką podstawową VAT.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 lutego 2010 r. (sygn. I FSK 2104/08):

(…) sprzedaż wierzytelności własnej nie jest usługą, ale usługą jest jej nabycie. Rozpatrując bowiem instytucję obrotu wierzytelnościami w odniesieniu do pojęcia "usługi", nacisk położony jest na jej zakup, a nie sprzedaż. W tym przypadku usługę świadczy nabywca wierzytelności, a jej beneficjentem jest sprzedawca.

(…) usługa w postaci nabycia wierzytelności podlega opodatkowaniu stawką podstawową. Podmiot nabywający wierzytelność świadczy usługę na rzecz zbywcy. Jak już podkreślono zbywca jest beneficjentem usługi wskutek tego, że zostaje uwolniony od ciężaru jej egzekwowania, zostaje mu zaoszczędzone ryzyko i koszty posiadania takiej wierzytelności, zostaje niejako "wyręczony" w czynnościach podejmowanych dla dochodzenia długu. Do zaistnienia usługi finansowej dochodzi zatem już w momencie zakupu wierzytelności.

(…) Pozostaje zatem ustalenie, jaki jest zbiór czynności kwalifikowanych do usług zwolnionych od podatku. Zdaniem NSA sytuacja taka będzie obejmowała nabycie wierzytelności w sytuacji, gdy celem jej nabycia nie jest ściągnięcie długu, ale np. przejęcie podmiotu sprzedającego wierzytelność, a także jej odsprzedanie.

(…) w sytuacji nabycia wierzytelności w celu jej ściągnięcia, usługę można uznać za wykonaną z chwilą ściągnięcia długu lub stwierdzenia niewypłacalności dłużnika. Dopiero w tym momencie następowałoby zatem ustalenie podstawy opodatkowania usługi. Wówczas podstawa opodatkowania obejmowałaby realny, a nie hipotetyczny obrót.

Polecamy: Jak kwalifikować catering dla celów VAT w świetle orzeczeń ETS?

Naczelny Sąd Administracyjny zauważył końcowo, że zgodnie z art. 135 ust. 1 lit. d) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. (publ. Dz. UrzUEL 2006.347.1), w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, Państwa Członkowskie zwalniają transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące rachunków depozytowych, rachunków bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności. Każda zatem transakcja mająca za cel windykację należności jest wyłączona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Trzeba też wiedzieć, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41 usługi finansowe wskazane w tych przepisach są zwolnione z VAT. Tym niemniej zwolnienie to nie dotyczy czynności ściągania długów, o czym wprost mówi art. 43 ust. 15 ustawy o VAT.

Tak też interpretują omawianą kwestię organy podatkowe i sądy administracyjne, czego przykładami są:

interpretacje indywidualne:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2008 r. nr IPPP1/443-608/08-4/SM,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 marca 2011 r. nr IPPP2/443-969/10-2/KG,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 czerwca 2009 r. nr IPPP1-443-2041/08-2/BS,

orzeczenia:
- Wyrok NSA z 16 lutego 2010 r. - sygn I FSK 2104/08,
- Wyrok WSA w Warszawie z 15 października 2007 r. - sygn III SA/Wa 1201/07,
- Wyrok WSA w Warszawie z 5 lutego 2008 r. - sygn III SA/Wa 2869/2006,
- Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 kwietnia 2007 r. - sygn I SA/Wr 89/07.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »