| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy nieodpłatna usługa jest opodatkowana VAT?

Kiedy nieodpłatna usługa jest opodatkowana VAT?

Podatnik VAT, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku, wynajmuje lokale użytkowe stanowiące część przedsiębiorstwa podatnika. Jeden z takich lokali nieodpłatnie użycza (oddaje w bezpłatne używanie), na cele niezwiązane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przy zakupie ww. lokalu nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego.

Pytanie:

Czy takie nieodpłatne świadczenie usług, w związku z wykonywaniem których podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych

- podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników,

- wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników,

- członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przedstawiona sytuacja mieści się w założeniach powyższego przepisu, lecz nie spełnione są wszystkie warunki w nim określone dla jego zastosowania.

Podatnikowi nie przysługiwało bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego lokalu użytkowego.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

A zatem, w przedstawionej sytuacji, bezpłatne użyczenie lokalu na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »