| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy od opłaty za udział w szkoleniu realizowanym w celach kształcenia zawodowego trzeba odprowadzać VAT?

Czy od opłaty za udział w szkoleniu realizowanym w celach kształcenia zawodowego trzeba odprowadzać VAT?

Zazwyczaj udział w szkoleniach, kursach organizowanych w celu kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego podlega opłacie. Jeżeli jednak zostaną spełnione pewne warunki, od pobranej opłaty nie trzeba będzie odprowadzać podatku VAT.

Warunki te zostały omówione w indywidualnej interpretacji podatkowej z 24 sierpnia 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP2/443-742/11-4/JO).

Usługi, za które pobiera się opłatę podlegają opodatkowaniu. Taki wymóg został ustanowiony w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej ustawą o VAT. Ustawa ta wskazuje, że usługą jest każde świadczenie wykonywane dla osoby fizycznej, prawnej czy jednostki organizacyjnej, która nie posiada osobowości prawnej, a zarazem nie jest dostawą towarów.

Jednak nie do wszystkich usług stosuje się art.5. Ustawa o VAT przewiduje pewne zwolnienia od świadczeń wymienionych w art. 43. Przepis art. 43 ustawy o VAT w podpunktach 26-29 wymienia usługi związane z działalnością edukacyjną.

Samo pojecie usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego może być niejednoznaczne.

Aby ujednolicić jego rozumienie od dnia 1 lipca 2011 r. stosuje się przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (WE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego sytemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 77, str. 1).

Pojęcie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego

Znaczenie tych pojęć zostało wypracowane przez prawo unijne po to, aby mogło być rozumiane w taki sam sposób we wszystkich krajach członkowskich. Należy interpretować je w sposób ścisły, ponieważ stanowią odstępstwa od ogólnej zasady mówiącej, że każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika podlega opodatkowaniu (art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT).

Minister finansów wyjaśnił, że „w ramach pojęcia kształcenia zawodowego mieści się zdobywanie wiedzy i umiejętności koniecznych do wykonywania określonego zawodu, jak również późniejsze rozwijanie tej wiedzy i tych umiejętności, natomiast w ramach pojęcia przekwalifikowania zawodowego mieści się zdobywanie wiedzy i umiejętności koniecznych do wykonywania innego zawodu niż obecnie wykonywany (przez określoną osobę”).

Poza tym pojęcia te zostały zdefiniowane w rozporządzeniu Rady 1777/2005, w którym wskazano, że usługi te należy rozumieć jako pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

Również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreślił, że usługi edukacyjne należy rozumieć szeroko, a zwolnienie uzasadnia się celem zabezpieczenia dostępności i powszechności świadczeń edukacyjnych. Zwolnienie z opodatkowania ma pozwolić na utrzymanie ich cen na najniższym poziomie.

Które usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT?

Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK