| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Udzielenie pożyczki przez spółkę której przedmiotem działalności nie jest działalność finansowa, a przychód z udzielonej pożyczki nie jest jej podstawowym źródłem przychodu, stanowi czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Tak długo jak udzielane przez spółkę pożyczki będą wyjątkowo, w niewielkim zakresie finansowym, nieangażujące wysokich aktywów spółki, to należy tę działalność oceniać jako działalność sporadyczną, w szczególności gdy ta działalność nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej firmy.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2014 r., III SA/Gl 995/14. 

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność w branży budowlanej. Zakres działalności spółki ujawniony w KRS nie obejmuje usług finansowych (udzielania finansowania). Spółka udzieliła oprocentowanej pożyczki z własnych środków obrotowych innej spółce należącej do tej samej grupy kapitałowej, nie wykluczając udzielania pożyczek w przyszłości, zarówno podmiotom z tej samej grupy, jak i spoza niej, jednak w każdym przypadku bez zamiaru prowadzenia regularnej działalności finansowej. We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że udzielanie pożyczek nie ma i nie będzie miało charakteru stałego i powtarzalnego.

Na tle powyższego spółka sformułowała pytanie, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż w tej sytuacji udzielenie pożyczki będzie miało charakter sporadyczny w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT i z tego względu nie będzie zobowiązana do odrębnego ustalania wysokości podatku naliczonego VAT podlegającego odliczeniu z uwagi na wystąpienie sprzedaży zwolnionej z VAT.

Kasy fiskalne 2015 – obowiązki, zwolnienia, refundacja

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe Wskazał, że podejmowane przez spółkę czynności wpisują się w charakter prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, bowiem pożyczając/udostępniając kapitał spółka może uzyskać odsetki i prowizję, a zatem uzyskać dodatkowe finansowanie swojej działalności. Zatem, czynność udzielenia oprocentowanej pożyczki przez spółkę, która w przyszłości nie wyklucza udzielania dalszych pożyczek na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej, jak i spoza niej, nie jest działalnością sporadyczną dla całokształtu działań spółki. W związku z powyższym, kwoty należne z tytułu udzielonych pożyczek należy uwzględniać przy wyliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.  

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że tak długo jak działalność w zakresie udzielania pożyczek będzie miała kształt taki, jak opisany we wniosku o interpretacje, należy ją oceniać jako sporadyczną, w szczególności gdy nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej spółki.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK