| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak ustalić podstawę opodatkowania dostawy nieruchomości częściowo zwolnionych z VAT

Jak ustalić podstawę opodatkowania dostawy nieruchomości częściowo zwolnionych z VAT

Zamierzamy sprzedać kilka nieruchomości, z których część podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a część korzysta ze zwolnienia. Jak prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania sprzedaży tych nieruchomości?

Przepisy nie regulują zasad ustalania podstawy opodatkowania w przypadku, gdy część budynków i bu­dowli na nich posadowionych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a część będzie korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z grun­tem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Dopuszczalne są więc różne rozwiązania w tym zakresie. Może być to klucz powierzchniowy (tj. udział powierzchni budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatko­wania w ogólnej powierzchni budynków i budowli znajdujących, się na tym gruncie), albo klucz wartościowy (tj. udział wartości budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowa­nia w wartości ogółem wszystkich budynków i budowli znajdujących się na tym gruncie). Istotne jest, aby przyjęty przez Państwa klucz był rzetelny i miarodajny, a tym samym odzwierciedlał stan faktyczny.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 maja 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-79/14-6/MW) czytamy:

W sytuacji zatem, gdy na danej nieruchomości znajdują się budynki/budowle, których sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, jak i budynki/bu­dowle, których sprzedaż skorzysta ze zwolnienia od tego podatku, dokonując zbycia takiej nierucho­mości należy określić, jaka część danego gruntu związana jest z budynkiem/budowlą podlegającymi opodatkowaniu stawką podatku 23%%, a jaka z obiektami zwolnionymi od podatku. (...) W rezultacie, za prawi­dłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy dotyczące sposobu obliczania podstawy opodatkowania we­dług kryterium powierzchniowego lub wartościowego, w przypadku, gdy metody te będą odzwierciedlały rze­czywisty udział sprzedaży opodatkowanej w całej kwocie należnej z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »