| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży samochodów. Sprzedaż opodat­kowuję w systemie marży. Sprowadzając pojazd z zagranicy jestem zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego w urzędzie celnym. Bez zapłaty tego podatku nie można wprowadzić samochodu używa­nego do obrotu na polskim obszarze celnym. Dlatego doliczam podatek akcyzowy do kosztu zakupu. Suma tych dwóch składników jest więc u mnie podstawą obliczenia marży. Czy postępuję prawidłowo?

Nie. Kwota podatku akcyzowego nie obniża podstawy opodatkowania, gdyż nie jest należnością, którą otrzymuje zagraniczny dostawca pojazdu. Tym samym, nie jest on u Pana elementem kwoty nabycia, o któ­rej mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Określając marżę (podstawę opodatkowania) nie może Pan więc uwzględnić w kwocie nabycia (uiszczonej zagranicznemu sprzedawcy samochodu) zapłaconego w urzędzie celnym podatku akcyzowego.

Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 wrze­śnia 2013 r. (sygn. ITPP2/443-559/13/AK) czytamy:

(...) określając podstawę opodatkowania (marżę) w związku ze stosowaniem procedury „VAT- MF -marża" do dostaw towarów używanych (przedmiotowych samochodów osobowych) - wbrew stanowisku wyrażonemu we wniosku - winien Pan wyliczyć różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia (zapłaconą pierwotnemu sprzedawcy), pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług. Skoro kwota uiszczonego podatku akcyzowego nie stanowi należ­ności, którą otrzymuje dostawca pojazdu, nie może być elementem „kwoty nabycia", o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy, a tym samym nie obniża podstawy opodatkowania.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 120 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK