| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

Po spełnieniu kilku warunków sprzedaż posiłków dla uczniów w szkole (ale już nie dla pracowników szkoły) jest zwolniona z VAT.

2. Po drugie, usługi muszą mieścić się w zakresie kształcenia i wychowania; aby stwierdzić, czy tak się dzieje trzeba zbadać charakter danego świadczenia oraz okoliczności istniejące w konkretnym przypadku.

3. Po trzecie, zwolnienia wskazane w pkt 24), 26) muszą być niezbędne do wykonywania usługi podstawowej.

4. Po czwarte, celem świadczonych usług nie może być osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, zysku, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności wobec podatników, którzy nie korzystają z takiego zwolnienia. Wynika to z tego, że celem prowadzenia stołówki jest wypełnianie funkcji socjalnych, a nie świadczenie usług gastronomicznych jako takich. Ceny za posiłki nie mogą przekraczać wydatków na nie poniesionych.

Należy zaznaczyć, że funkcja opiekuńcza szkoły nie obejmuje pracowników szkoły i osób z zewnątrz.

Jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki, sprzedaż posiłków dla uczniów w szkole (ale już nie dla pracowników szkoły) będzie zwolniona z VAT.

Polecamy:Które usługi kulturalne są zwolnione z VAT?

Brzmienie art. 43 jest wynikiem działań podjętych w celu ujednolicenia prawa podatkowego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Przepis art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347) stanowi, że z podatku VAT zwolnione jest:
- kształcenie dzieci lub młodzieży,
- kształcenie powszechne lub wyższe,
- kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie,
łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Wyliczone usługi muszą być wykonywane w interesie publicznym. Poza tym artykułu nie można interpretować w sposób rozszerzający, ponieważ stanowi on wyjątek od ogólnej reguły nakładającej obowiązek płacenia podatku VAT.

Podkreślał to Trybunał Sprawiedliwości UE w swoich wyrokach: „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 szóstej dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika” (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

Problem opodatkowania usług polegających na sprzedaży posiłków własnym uczniom i pracownikom został podobnie wyjaśniony w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20.04.2011 roku (nr ILPP4/443-99/11-5/ISN).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »