| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Badania lekarskie kierowców nie są zwolnione z VAT

Badania lekarskie kierowców nie są zwolnione z VAT

Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierowców podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chociaż wydanie ekspertyzy lekarskiej lub orzeczenia należy do kompetencji lekarza, świadczącego usługi medyczne, to aby móc zastosować przedmiotowe zwolnienie z VAT, musiałoby to służyć stricte profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Co podlega podatkowi VAT?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: ustawa o VAT), opodatkowaniu VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju i odpłatna dostawa towarów. Według art. 8 ust. 1 tejże ustawy, przez świadczenie tych usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę,
w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zakres i zasady zwolnienia z VAT dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone, m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, stanowiącej iż zwalnia się od podatku:

•          usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze

oraz

•          usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej 

d) psychologa.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Wskazane powyżej zawody medyczne, zdefiniowane zostały przez art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, zgodnie z którym jako osobę wykonującą zawód medyczny rozumie się:

  • uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych;
  • legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny, przy czym świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Dlaczego badania kierowców nie są zwolnione z VAT?

Udzielając odpowiedzi, czy badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz badania kierowców objęte są zwolnieniem z VAT, należy przeanalizować, czy mogą one zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, czyli za usługi wymienione w zwolnieniach opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.

Jak podaje dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.09.2011 r. sygn. IPPP2/443-795/11-2/KG, przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT zwalnia od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie zwalnia zatem wszystkich świadczeń, które można wykonać w ramach wykonywania zawodów medycznych, ale tylko służące określonemu celowi.

Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem, nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maja Piotrowska

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych HR Business Partner na Akademii Leona Koźmińskiego. Swoje dotychczasowe doświadczenie w miękkim HR zdobywała w firmach dystrybucyjnych, finansowych i technologicznych. Pełniła rolę wspierającą biznes w działaniach rekrutacyjnych i rozwojowych obejmujące kształtowanie polityki personalnej, tworzenie i przeprowadzanie sesji rozwojowych oraz wsparcie merytoryczne z zakresu prawa pracy. Obecnie pomysłodawczyni i właścicielka firmy Absence, zajmującej się wdrażaniem strategii zarządzania nadmierną absencją pracowniczą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK