| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Samochód w firmie

Samochód w firmie

Na korzyści podatkowe mogą liczyć przedsiębiorcy posiadający firmowe auto, najlepiej ciężarowe. Od jego zakupu odliczą cały VAT. Mniej korzyści osiągną właściciele firmowych aut osobowych. Tu przy odliczeniu VAT obowiązują limity.

Odliczenie limitowane
 
Odliczenie przysługuje również przy zakupie samochodów wykorzystywanych w firmie. W ustawie o VAT dokonano rozróżnienia między odliczaniem podatku od nabytych samochodów. Inaczej się rozlicza zakup samochodu osobowego, a inaczej samochodu ciężarowego. Zakup samochodu ciężarowego uprawnia do odliczenia VAT w całości.
Niestety, przy zakupie samochodu osobowego ustawa o VAT przewiduje ograniczenia w odliczaniu podatku, nawet pomimo posiadania prawidłowo wystawionej faktury VAT od sprzedającego. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi tylko 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
Ograniczenia nie stosuje się do pojazdów specjalnych (np. samochodów do czyszczenia dróg, samochodów pomocy drogowej), od których zakupu zawsze przysługuje odliczenie VAT w pełnej wysokości. Warunkiem jest tylko spełnienie przez taki samochód na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym warunków i wymagań technicznych określonych dla przeznaczeń tych pojazdów.
Ograniczenia w pełnym odliczeniu VAT od samochodu osobowego i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które są używane w działalności gospodarczej stosuje się nie tylko przy kupnie w kraju. Ograniczenia stosuje się odpowiednio do importu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. W takim przypadku, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty wynikającej z dokumentu celnego, nie więcej jednak niż 6000 zł, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji naczelnika urzędu celnego, który może w pewnych sytuacjach wydawać decyzje w sprawie wysokości VAT od importu. Zazwyczaj przy imporcie samochodów podatnicy sami obliczają i wykazują w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT.
Podobnie jest przy samochodzie osobowym wziętym w leasing.
Na podstawie art. 86 ust. 7 ustawy o VAT przy użytkowaniu leasingowanych i wynajmowanych samochodów osobowych można odliczyć 60 proc. podatku naliczonego zawartego na fakturach VAT, ale nie więcej niż 6000 zł.
 
Zakup paliwa
 
Jednak to nie koniec odliczeń związanych z wykorzystywaniem samochodu osobowego w działalności gospodarczej podatnika. Nie tylko nie można odliczyć całego VAT od samochodu osobowego, ale także co gorsza, nie podlega odliczeniu VAT naliczony od nabywanych do takich samochodów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do ich napędu. Co więcej, przy zakupie paliwa istnieje bezwzględny zakaz jakiegokolwiek odliczania, co oznacza, że nie można nawet odliczyć częściowo podatku (przy zakupie auta można część odliczyć). Na pocieszenie przedsiębiorcom pozostaje fakt, że mogą sobie zaliczyć w koszty uzyskania przychodów kwoty brutto od zakupionego paliwa.
Oczywiście ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu, importu, leasingu samochodów osobowych i samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony oraz paliwa służącego do ich napędu nie dotyczą samochodów ciężarowych i innych pojazdów niż samochody osobowe (np. ciągników siodłowych).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK