| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o kasach rejestrujących

Wszystko o kasach rejestrujących

Od 1 lipca 2007 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. Przewidują one m.in. przedłużenie obowiązywania dotychczasowych zwolnień ze stosowania kas dla pewnych grup podatników. Rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą musieli zainstalować i stosować w swojej działalności kasy fiskalne, nastąpi na jesieni. Od 1 października będą musieli zainstalować kasy dokonujący dostawy wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe.

Nabycie kasy fiskalnej przez podatnika wymaga w pierwszej kolejności dokonania jej fiskalizacji, przez co rozumie się jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego. Od tego momentu podatnik ma siedem dni na zgłoszenie kasy do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.
 
Do każdej kasy fiskalnej dołączana jest tzw. książka kasy rejestrującej, która zawiera m.in. informacje o kasie (numer ewidencyjny), jej sprzedawcy, podmiocie dokonującym czynności serwisowych, miejscu używania kasy oraz samym podatniku. W przypadku utraty tej książki podatnik jest zobowiązany niezwłocznie zwrócić się do serwisu o wydanie duplikatu oraz powiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.
 
Oprócz wydruku paragonu, który jest wydawany nabywcy, kasa musi posiadać możliwość sporządzania kopii tych paragonów. Trwałość takich kopii jest jednak niewielka. Z tego względu istnieje możliwość sporządzania i przechowywania tych kopii również na informatycznych nośnikach jednokrotnego trwałego zapisu. Przy czym przed rozpoczęciem archiwizowania w takiej formie podatnik jest zobowiązany zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, podając numer ewidencyjny kasy oraz datę rozpoczęcia stosowania tego systemu sporządzania kopii i przechowywania dokumentów kasowych. Kopie papierowe muszą być przechowywane przez co najmniej sześć miesięcy, a później mogą zostać zniszczone. Ważne jest, aby podatnik powiadomił urząd o czasie i miejscu niszczenia kopii przynajmniej 30 dni przed jego dokonaniem.
 
Najistotniejszą kwestią dla podmiotów nabywających kasy jest możliwość skorzystania z ulgi na ich zakup. Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł. Skorzystanie z ulgi na zakup kasy jest możliwe po spełnieniu łącznie określonych warunków, w tym złożeniu przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania; w przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania jedną kasę, zgłoszenie może być dokonane na formularzu zawiadomienia o miejscu instalacji kasy, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania.
 
Oprócz wspominanych obowiązków dotyczących wyłącznie podatnika korzystającego z kasy rejestrującej pewne obowiązki są również nakładane na producenta lub importera kas fiskalnych (np. konieczność uzyskania decyzji o spełnieniu wszystkich wymogów i kryteriów technicznych), jak również podmiot zajmujący się serwisowaniem tych kas (np. powiadomienie urzędu skarbowego o fiskalizacji kasy w ciągu siedmiu dni od dokonania tej czynności).

ROMAN NAMYSŁOWSKI
doradca podatkowy, menedżer, Ernst & Young

PODSTAWA PRAWNA
 
- Par. 3, par. 5-6 oraz par. 11 rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. nr 108, poz. 948 z późn. zm.).
 
- Par. 8 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK