| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatnik otrzymał dofinansowanie projektu celowego z Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, które obejmuje pokrycie części kosztów poniesionych na badania przemysłowe. Ponadto firma złożyła wnioski o dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw - udziału w targach. Podatnicy korzystają także z dofinansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych. Czy podatki, które w przyszłości będą dofinansowane, powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Otrzymywana przez beneficjentów pomoc finansowa pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. A zatem nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy i nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Otrzymane środki stanowią dla spółki przychody.

W związku z tym uzyskany z otrzymanych środków przychód należy zaewidencjonować po stronie przychodów z działalności gospodarczej, a nie po stronie pozostałych przychodów. Wydatki, które w przyszłości będą dofinansowane, powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z 29 marca 2007 r., nr PI/1/415-4/07


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
ALDONA SZADY-ŚLASKA, starszy konsultant, firma Deloitte

Zgodzić się należy ze stanowiskiem urzędu, że dotacje uzyskane przez podatnika stanowią przychód z działalności gospodarczej, a koszty ponoszone ze środków uzyskanych w ramach dotacji będą kosztami uzyskania przychodu. Jak się wydaje, urząd nie do końca zrozumiał pytanie podatników dotyczące zaewidencjonowania dotacji - z kontekstu wynika, że pytający chcieli potwierdzenia, że dotację jako przychód z działalności należy ująć w księdze podatkowej jako „pozostałe przychody” (kolumna 8, a nie w kolumnie 7 - wartość sprzedanych towarów i usług). Urząd chyba uznał (mylnie), że podatnicy zamierzają wykazać dotację jako przychód z innych źródeł. Przed rozliczeniem środków pomocowych należy zbadać, czy nie będą one zwolnione z opodatkowania w ramach art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT - co urząd wykluczył. Jeśli dofinansowanie kształcenia młodocianych spełnia warunki z art. 21 ust. 1 pkt 114, przychód w tym zakresie będzie zwolniony z opodatkowania.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »