| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe konsekwencje przekształceń organizacyjnych spółek

Podatkowe konsekwencje przekształceń organizacyjnych spółek

Zmiany organizacyjne podmiotów gospodarczych są zjawiskiem częstym i powszechnym. Przekształcenie, likwidacja czy połączenie spółki wiąże się z mniej lub bardziej skomplikowanymi operacjami prawnymi. Te zaś na gruncie prawa podatkowego wywołują szereg skutków, które często wiążą się z koniecznością zapłaty podatku. Czasami takie, a nie inne skonstruowanie umowy dotyczącej przekształcenia spółki w inny podmiot może spowodować lub wyeliminować konieczność zapłaty podatku. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że sądy administracyjne, coraz częściej dokonując wykładni prawa podatkowego, biorą pod uwagę szerokie prawnogospodarcze aspekty przekształceń. A także chętnie sięgają do prawa UE i orzecznictwa ETS, co odbywa się nierzadko z dużą korzyścią dla skarżących.

Likwidacja kontrahenta nie pozbawia prawa odliczenia

SENTENCJA

Nie można pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku wynikającego z faktury wystawionej przez firmę tylko z tej przyczyny, że w chwili jej wystawienia nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Wyrok WSA w Gdańsku z 12 lutego 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Gd 893/07

UZASADNIENIE

Organy podatkowe zakwestionowały spółce z ograniczoną odpowiedzialnością rozliczenie VAT za listopad 2005 r., a w konsekwencji także za grudzień 2005 r. Powodem pozbawienia podatniczki prawa do odliczenia VAT była faktura VAT wystawiona przez jedną z firm. Zdaniem organów, ponieważ podmiot ten w dacie wystawienia spornej faktury nie był zarejestrowany dla potrzeb VAT, to tym samym był nieuprawniony do wystawiania faktur. Firma ta złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R 2 listopada 2005 r. W ewidencji prowadzonej dla podatników VAT figurowała od 3 listopada 2005 r. do 25 stycznia 2006 r., w którym złożyła zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu z uwagi na likwidację działalności gospodarczej. Ponieważ spółka nie zgadzała się z pozbawieniem jej prawa do obniżenia VAT, sprawa trafiła do sądu.

I Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę spółki, choć nie wszystkie zarzuty uznał za zasadne.

W ocenie sądu, ponieważ neutralność VAT dla podatnika jest tak znacząca, to przepisy krajowe nie mogą wymagać spełnienia przez niego dodatkowych warunków w celu uzyskania zwrotu podatku.

W obszernym uzasadnieniu WSA wskazał na treść art. 17 i art. 18 VI Dyrektywy, jak również bogate orzecznictwo ETS. Podkreślił, że decydujące o prawie podatnika do skorzystania z obniżenia podatku należnego o wynikający z faktur podatek naliczony jest powstanie obowiązku podatkowego. Ponadto związek zakupu z działalnością opodatkowaną przy spełnieniu warunków formalnych, tj. posiadanie faktury. Dlatego zdaniem sądu sam brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego, nie może przesądzać o pozbawieniu podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikającego z faktur dokumentujących czynności opodatkowane. Stanowiłoby to zaprzeczenie zasady neutralności VAT. Jak podkreślił WSA, przepisy dyrektyw nie uzależniają prawa do odliczenia od tego, czy kontrahent podatnika jest podmiotem zarejestrowanym (czynnym podatnikiem VAT).

W konsekwencji w ocenie sądu nie można było pozbawić skarżącej spółki prawa do odliczenia podatku wynikającego z faktury wystawionej przez firmę, tylko z tej przyczyny, że w chwili jej wystawienia nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, dla pozbawienia prawa do odliczenia konieczne jest tylko ustalenie, że faktura pochodzi od podmiotu nieuprawnionego do jej wystawienia. Ponadto z ogółu obiektywnych okoliczności musi wynikać, że podatnik nabywając towar od podmiotu nieuprawnionego do wystawienia faktury przynajmniej mógł przewidywać, że transakcja stanowi nadużycie (oszustwo). Musi to wynikać zarówno z treści decyzji organów podatkowych, jak i z zebranego w sprawie materiału dowodowego.

OPINIA

KAMIL LEWANDOWSKI

konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young

WSA w Gdańsku potwierdził, że sam brak rejestracji wystawcy faktury jako podatnika VAT czynnego nie pozbawia nabywcy otrzymującego fakturę prawa do odliczenia podatku naliczonego (I SA/Gd 893/07). Skład orzekający podkreślił, że przepis art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT może mieć zastosowanie jedynie wówczas, gdy podatnik przewidywał lub mógł przewidywać uzyskanie korzyści podatkowej w związku z dokonanym odliczeniem. To już kolejne orzeczenie, w którym sąd wskazuje, że wnioski płynące z literalnej wykładni krajowych przepisów nie mogą stać w sprzeczności z zasadą neutralności VAT. Co ciekawe, sądy administracyjne są w odniesieniu do tego zagadnienia w pełni zgodne. Zaskakujący jest jedynie upór władz skarbowych, które pomimo licznych wyroków, w dalszym ciągu wydają negatywne dla podatników decyzje.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że rozpatrując podobne sprawy organy podatkowe będą pamiętały o tym, że podstawową zasadą europejskiego systemu VAT (którego częścią Polska jest już od ponad 4 lat) jest zasada neutralności podatku dla podatników.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK