| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

W ustawie o podatku od spadków i darowizn mieszkanie nabyte w drodze spadku czy darowizny podlega odrębnemu zwolnieniu. Jeżeli podatnik nie chce lub nie może skorzystać ze zwolnienia w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej, może wybrać tzw. ulgę mieszkaniową. Pozwala ona na wyłączenie z podstawy opodatkowania powierzchni mieszkania do 110 mkw. Jak w przypadku innych ulg, również i ta została obwarowana przez ustawodawcę określonymi warunkami. To właśnie ich spełnienie jest najczęstszą przyczyną sporów z fiskusem. Orzeczenia, w których sądy administracyjne spory te rozwiązują, mogą być bardzo cenną wskazówką dla innych podatników, zwłaszcza że w wielu orzeczeniach sądy nie kierują się literalnym brzemieniem przepisów, ale wykładnią celowościową.

Zamiana formy własności nie jest nabyciem

SENTENCJA

Uzyskanie spółdzielczego lokalu mieszkalnego w ramach lokatorskiego prawa do lokalu nie może być utożsamiane z nabyciem prawa własności tego lokalu i to bez względu na to, że w przyszłości mogłoby nastąpić przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w prawo jego własności (po nabyciu tego lokalu i zapłaceniu stosownej ceny kupna).

Wyrok WSA w Poznaniu z 18 grudnia 2007 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Po 1270/07

UZASADNIENIE

Po uchyleniu z przyczyn proceduralnych decyzji w sprawie spełnienia przez podatniczkę wymogów uprawniających do korzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn sprawa została ponownie rozpoznana przez organ podatkowy I instancji. I ponownie organ uznał, że na podstawie testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego tytułem zapisu testamentowego podatniczka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Jednocześnie złożyła oświadczenie, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na konieczność zmiany warunków mieszkaniowych podatniczka sprzedała to prawo do lokalu i za pieniądze z tej sprzedaży nabyła lokatorskie prawo do innego lokalu mieszkalnego. W związku z tym organ podatkowy uznał, że uzyskanie przydziału lokatorskiego prawa do lokalu nie mieści się w dyspozycji art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W jego ocenie podatniczka nie nabyła innego budynku, nie uzyskała pozwolenia na budowę lub też nie nabyła innego lokalu mieszkalnego. Organ I instancji podzielił co prawda stanowisko podatniczki, że sytuacja rodzinna i materialna mogła uzasadniać konieczność zmiany warunków mieszkaniowych. W jego ocenie spełniła też warunki wskazane w art. 16 ust. 2 pkt 1-4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednakże nie spełniała jednej z przesłanek wymienionych w art. 16 ust. 7 ustawy i nie może skorzystać z ulgi.

Sprawa ponownie trafiła do sądu administracyjnego i tym razem sąd oddalił skargę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zauważył, że w sprawie chodziło o prawo do ulgi w przypadku sprzedaży przez zapisobiorcę otrzymanego z tytułu dziedziczenia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i następnie nabycie z części środków uzyskanych z tego tytułu lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.

W ocenie sądu prawo własności nabytego w drodze spadku - w przypadku skarżącej - lokalu mieszkalnego i późniejsza jego sprzedaż powinny pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z nabyciem prawa własności innego lokalu lub budynku i mieć charakter ekwiwalentu nabytego wcześniej w drodze zapisu prawa. Uzyskanie spółdzielczego lokalu mieszkalnego w ramach lokatorskiego prawa do lokalu nie może być utożsamiane z nabyciem prawa własności tego lokalu i to bez względu na to, że w przyszłości mogłoby nastąpić przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w prawo jego własności (po nabyciu tego lokalu i zapłaceniu stosownej ceny kupna). Dlatego zdaniem WSA, w tym stanie rzeczy skarżąca nie może skutecznie domagać się przyznania jej prawa do ulgi. Okoliczności, dotyczące np. zmiany warunków mieszkaniowych ze względu na stan zdrowia córki i przeznaczenie różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży mieszkania a wysokością wkładu mieszkaniowego na jej leczenie, nie mogą rzutować na interpretację omawianego przepisu - uznał sąd.

OPINIA

JUSTYNA BAUTA-SZOSTAK

radca prawny, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

W świetle dotychczasowego orzecznictwa sądowego wszelkie zwolnienia należy interpretować ściśle, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest - w przypadku sprzedaży otrzymanego lokalu/budynku - przeznaczenie środków pieniężnych na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo budowę innego budynku lub lokalu. Ściśle interpretując art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu istotnie nie jest tożsame z nabyciem własności lokalu (spółdzielnia oddaje jedynie lokal mieszkalny do używania). Z tego punktu widzenia należy zgodzić się z wyrokiem sądu. Biorąc jednak pod uwagę cel wprowadzonego zwolnienia, a więc wsparcie tych osób obdarowanych, które wykorzystują lokal/budynek do zaspokojenia swoich aktualnych i faktycznych potrzeb mieszkaniowych, postulować należy zmianę przepisu, aby uwzględniła ona sytuację, iż w razie pogorszenia warunków życiowych nie zawsze możliwe jest nabycie prawa własności lokalu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK