| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Odpowiedzialność karna z tytułu nieprawidłowości związanych z prowadzaniem ksiąg
Z punktu widzenia odpowiedzialności karnej z tytułu prowadzenia ksiąg rachunkowych kwalifikacja prawna czynu zabronionego w tym zakresie znajduje uregulowanie w art. 296 i 303 k.k. Zgodnie z art. 296 § 1 k.k., kto będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W sytuacji wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach sprawca odpowiada za przestępstwo typu kwalifikowanego zagrożone karą surowszą (art. 296 § 3 k.k.).
Powyższy przepis ma co prawda charakter powszechny, dotyczący w ogólnym wymiarze nadużyć i niegospodarności w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, niemniej jednak uchybienia i nadużycia sprawcy w przedmiocie prowadzenia ksiąg rachunkowych wypełniają po części znamiona czynu zabronionego określonego w art. 296 k.k. Przepisy prawa nakazują bowiem prowadzenie rzetelnej dokumentacji działalności gospodarczej, jako jednego z elementów obrotu gospodarczego. Regulują to zarówno przepisy art. 303 k.k., jak i przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).
Zgodnie z art. 303 k.k., kto wyrządza szkodę majątkową osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nieprowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej albo prowadzenie jej w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, w szczególności niszcząc, usuwając, ukrywając, przerabiając lub podrabiając dokumenty dotyczące tej działalności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Uchybienia i nadużycia w przedmiocie prowadzenia ksiąg rachunkowych niewątpliwie wiążą się z nierzetelnym prowadzeniem dokumentacji działalności gospodarczej. Wątpliwości budzić może jednak pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności z tytułu wypełnienia znamion czynu zabronionego, o którym mowa w art. 303 k.k., z uwagi na skutek wynikający z tego czynu, tj. wyrządzenie szkody majątkowej. Jest to bowiem podstawowy warunek, którego zaistnienie przesądza o zakwalifikowaniu zachowań sprawcy do zarzucanego mu czynu określonego ww. przepisem.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK