| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż w pawilonie podlega opłacie targowej

Czy sprzedaż w pawilonie podlega opłacie targowej

Prowadziłem sprzedaż odzieży z tzw. łóżka polowego i z tego tytułu wnosiłem opłatę targową. Jeżeli przeniosę działalność do własnego pawilonu na targowisku, to jakim opłatom będę podlegać?

Czytelnik, jako właściciel pawilonu stanowiącego w znaczeniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowlę (dalej: ustawa), stanie się podatnikiem podatku od nieruchomości. Będzie wówczas zwolniony z opłaty targowej za powierzchnię, od której opłaca podatek od nieruchomości. Ewentualna sprzedaż poza pawilonem będzie jednak podlegać opłacie targowej.
Na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za targowiska są uważane wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, a więc zarówno sprzedaż na ulicy, jak i na wydzielonym placu (bazarze, targu). Zgodnie z ustawą osoby sprzedające w tych miejscach mają obowiązek wnoszenia opłaty targowej z następującymi wyjątkami:
•   opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach (chyba że są to targowiska pod dachem oraz hale targowe, aukcyjne i wystawowe); często z uwagi na brak trwałego związania z gruntem kioski i pawilony na bazarach nie stanowią jednak budynków,
•   zwolnione od opłaty targowej są osoby, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach; sprzedający na targu może płacić z tego tytułu albo podatek od nieruchomości, albo opłatę targową (nigdy oba równocześnie).
Czytelnik nie opisuje pawilonu, ale jeśli jest on typową spotykaną na bazarach, lekką, niezwiązaną z gruntem konstrukcją, to stanowi budowlę. Ta zaś podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jeśli jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jeśli więc Czytelnik sprzedaje w obiekcie, od którego płaci podatek od nieruchomości, to jest zwolniony z opłaty targowej od tej sprzedaży na podstawie art. 16 ustawy. Zwolnienie nie dotyczy jednak sytuacji, w której Czytelnik prowadziłby sprzedaż towarów na targowisku poza nabytym pawilonem, od którego płaci podatek od nieruchomości. Wówczas powinien płacić opłatę targową od powierzchni nieobjętej podatkiem od nieruchomości (wyrok NSA z 12 kwietnia 1994 r., sygn. akt SA/Wr 26/94).
• art. 15 i 16 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
Sławomir Biliński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK