| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna przekazana z zysku spółki - kto jest darczyńcą

Darowizna przekazana z zysku spółki - kto jest darczyńcą

W 2004 r. przekazaliśmy darowiznę na rzecz fundacji osób niepełnosprawnych. Darowizna została przekazana na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników z zysku netto spółki z o.o. Do jakiej wysokości dochodu (15% czy 10%) darowizna ta podlega odliczeniu?

Przykład
Zysk netto spółki wynosi 520 000 zł. Umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania odpisów z zysku na fundusze spółki lub na inne cele, dlatego cały ten zysk, czyli kwota 520 000 zł, podlega bezwzględnemu podziałowi pomiędzy wspólników.
Gdyby w takim przypadku z kwot zysku została udzielona darowizna, to za uzasadnioną należałoby uznać tezę, że darowizna ta została przekazana nie z majątku spółki, lecz z majątku jej wspólników.
W wyroku z 11 września 2002 r. (sygn. akt V CKN 1370/00) Sąd Najwyższy stwierdził: Roszczenie o wypłatę dywidendy, która z reguły stanowi świadczenia pieniężne, to uprawnienie o charakterze obligacyjnym. Jako takie podlega cesji (art. 509 i nast. k.c.) oraz może być przedmiotem potrącenia (art. 498 i nast. k.c.). Prawo do przyznanej dywidendy za dany rok obrotowy, w przeciwieństwie do „udziałowego” uprawnienia do zysku w spółce, może być przedmiotem zastawu i zastawu rejestrowego. Dopuszcza się też możliwość rozporządzenia prawem do przyszłych dywidend do określonej w umowie wysokości lub za określone przyszłe lata obrotowe (opubl. OSNC z 2003 r. nr 11, s. 155).
Jak widać również w świetle tego orzeczenia, po podjęciu uchwały o podziale zysku wspólnicy nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy i mogą tym prawem swobodnie rozporządzać – np. przeznaczając część dywidendy na darowiznę dla fundacji. W takim przypadku spółka nie będzie jednak mogła odliczyć tej darowizny od swojego dochodu, ponieważ to nie ona jest darczyńcą.
Po podjęciu uchwały o podziale zysku wspólnicy nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy i mogą tym prawem swobodnie rozporządzać.
Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeżeli umowa spółki przewiduje możliwość innego sposobu rozporządzenia przez zgromadzenie wspólników zyskiem netto spółki niż podział tego zysku w całości na rzecz wspólników.
Takim innym sposobem rozdzielenia zysku może być np. wypłata tantiem dla członków organów spółki (zwykle dla zarządu) lub jej pracowników, przekazanie środków na cele społeczne i rozwojowe, przekazanie środków na inne fundusze (rezerwowe, zapasowe), a także kumulacja zysku w celu jego wypłaty w przyszłych latach.
W związku z tym, że w następstwie takiego rozporządzenia zyskiem wspólnicy spółki nie nabywają do niego żadnych praw, należy uznać, że rozdysponowanie przez spółkę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników pewnych kwot w ramach tego zysku tytułem darowizny jest dokonywane kosztem majątku spółki. W takim przypadku spółka ma prawo do odliczenia kwoty darowizny, przekazanej na cele określone w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od swojej podstawy opodatkowania.
Udzielając takiej darowizny w 2004 r. spółka może ją odliczyć od dochodu uzyskanego w 2004 r., zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2004 r. Odliczeniu będzie więc podlegać kwota darowizny w wysokości nie wyższej niż 10% dochodu uzyskanego w 2004 r.
Patrycja Nowak
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 226, poz. 2276


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »