| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dodatkowa umowa OC w zakresie czynności doradztwa podatkowego

Dodatkowa umowa OC w zakresie czynności doradztwa podatkowego

Posiadam licencję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. We własnym biurze rachunkowym prowadzę zarówno księgi handlowe, jak i podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Czy po wprowadzonych ostatnio zmianach wystarczające jest, że mam wyłącznie jedną umowę OC dotyczącą szkód wyrządzonych w związku z działalnością obejmującą prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Na skutek nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym osoby posiadające licencję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych zostały uznane za uprawnione do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego. Czynnościami tymi są:
• prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
• sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
Z dodanego do ustawy o doradztwie podatkowym art. 46b wynika, że prowadzący usługowo księgi rachunkowe oraz wykonujący określone ustawą czynności doradztwa podatkowego są obowiązani, oprócz zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z działalnością obejmującą prowadzenie ksiąg rachunkowych, do zawarcia także umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z czynnościami doradztwa podatkowego, do których są uprawnieni. Wspomniany przepis obowiązuje od 18 kwietnia 2005 r.
Paragraf 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych wskazuje, że umowy ubezpieczenia OC zawarte na podstawie dotychczasowych przepisów obowiązują do końca okresu, na jaki zostały zawarte. Przepis ten nakazuje jednocześnie, aby ubezpieczony, wykonujący faktycznie czynności doradztwa podatkowego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zawarł najpóźniej do 18 kwietnia 2005 r. dodatkową umowę ubezpieczenia OC w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
Minimalna suma gwarancyjna wynikająca z umów OC zawartych przez prowadzącego działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego powinna wynosić 15 000 euro. Jeżeli działalność ograniczałaby się tylko do prowadzenia ksiąg rachunkowych, kwota ta wyniosłaby 10 000 euro. Dla działalności obejmującej swym zakresem jedynie czynności doradztwa podatkowego – 5000 euro.
Dodatkową umowę OC w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego należało zawrzeć do 18 kwietnia 2005 r.
Z przytoczonych przepisów wynika, że prowadzenie ksiąg podatkowych jest czynnością doradztwa podatkowego, a zatem musi Pani zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia.
Adam Stolarczyk
Podstawy prawne
•  ustawa z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych – Dz.U. Nr 61, poz. 537


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK