| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

Czy w przypadku gdy nasza spółka dokonuje transakcji ze spółką powiązaną kapitałowo, świadcząc na jej rzecz usługi oraz sprzedając również towary, ma obowiązek sporządzania dokumentacji po przekroczeniu 30 000 euro czy 50 000 euro?

Przykład
Spółka X z o.o., utworzona przez spółkę Y GmbH z siedzibą w Hanowerze (spółka matka), zawarła z nią umowę licencyjną, na podstawie której ma płacić 12 000 euro rocznie z tytułu korzystania z licencji. Kolejne 20 000 euro przekazywane jest do spółki matki na podstawie umowy know-how. Dodatkowo w ciągu roku spółka X nabywa od spółki Y GmbH surowce i półprodukty o łącznej wartości 15 000 euro. Ponieważ łączna kwota transakcji, których przedmiotem są wartości niematerialne i prawne (licencja i umowa know-how), przekracza 30 000 euro, to transakcje pomiędzy stronami powinny być udokumentowane zgodnie z art. 9a updop.
Drugą kategorią transakcji, do których w jeszcze większym stopniu stosowana jest zasada ograniczonego zaufania, są transakcje, z których płatność trafia do powiązanego podmiotu z siedzibą w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raju podatkowego). Są to kraje, w których stosuje się szczególnie niskie stawki podatku. Lista tych krajów publikowana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów. Czytelnik powinien zatem sprawdzić, czy płatność transakcji nie jest dokonywana (bezpośrednio lub pośrednio!) do kraju występującego na tej liście. Przydatny może tu być certyfikat rezydencji podatkowej kontrahenta.
Ostatni wyjątek dotyczy podmiotów o znacznym kapitale zakładowym. Jeżeli spółka zawarła transakcje do wartości 100 000 euro, a nie przekracza ona 20% jej kapitału zakładowego, to nie powstanie obowiązek jej udokumentowania.
• art. 9a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 78, poz. 684
• rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2000 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową – Dz.U. Nr 115, poz. 1203 (Uwaga! rozporządzenie Ministra Finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zostało przekazane do publikacji)
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego, prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »