| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

Czy w przypadku gdy nasza spółka dokonuje transakcji ze spółką powiązaną kapitałowo, świadcząc na jej rzecz usługi oraz sprzedając również towary, ma obowiązek sporządzania dokumentacji po przekroczeniu 30 000 euro czy 50 000 euro?

Obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji podatkowej z podmiotem powiązanym zależy od takich czynników, jak wysokość kapitału zakładowego podatnika i rodzaj transakcji. Znaczenie ma także miejsce zamieszkania, siedziby lub zarządu podmiotu, któremu wypłacana jest należność wynikająca z transakcji. Szczegóły w uzasadnieniu.
To, czy dana firma ma obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej danej transakcji, nastręcza w praktyce wielu problemów. Zaczynają się one już na etapie konieczności stwierdzenia, czy między stronami transakcji istnieją powiązania, o których mówi ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli jednak, jak w przypadku Czytelnika, mamy już pewność, że strony są podmiotami powiązanymi, kolejnym krokiem powinno być ustalenie wysokości transakcji. Ustawodawca przewidział bowiem cztery progi, po których przekroczeniu konieczne staje się posiadanie dokumentacji:
• 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego,
• 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,
• 20 000 euro – dla transakcji, w związku z którą zapłata należności wynikająca z takiej transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową,
• 50 000 euro – w pozostałych przypadkach.
Warto tu podkreślić, że przez wysokość transakcji należy rozumieć „łączną kwotę (lub jej równowartość) wynikającą z umowy lub rzeczywiście zapłaconą w roku podatkowym wymagalnych w roku podatkowym świadczeń” (art. 9a ust. 2 updop). Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi tu o pojedynczą transakcję, czy o większą ich ilość. Z przepisu wynika także, że ocena powstania tego obowiązku powinna nastąpić z wykorzystaniem metody memoriałowej (a więc w oparciu o zarachowaną, a nie rzeczywiście zapłaconą w ciągu roku wysokość świadczeń).
WAŻNE!
Jeżeli transakcja obejmuje wiele dostaw lub umowa stanowiąca jej podstawę zawarta jest na kilka lat, podatnik sporządza tylko jedną dokumentację, nie zaś dokumentację każdej dostawy czy za każdy rok.
Zasadniczą wartość, od której wymagane jest posiadanie dokumentacji, jest 50 000 euro. Pozostałe wartości stanowią wyjątki. Ustawa przewiduje obniżone progi dla dwóch rodzajów transakcji. Pierwszy z nich obejmuje transakcje, których przedmiot stanowią usługi, sprzedaży lub udostępnienie wartości niematerialnych i prawnych. Przez wartości te należy rozumieć między innymi autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, oraz wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) – art. 16b ust. 1 updop. Tego rodzaju transakcje stanowią przedmiot szczególnej troski władzy skarbowej, jako że przy ich zawarciu najczęściej dochodzi do transferu zysku za granicę i tym samym „wyprowadzania” dochodu spółki z Polski. Wartości niematerialne i prawne są z jednej strony szczególnie trudne do oszacowania, z drugiej strony często nie mają miejsca. Z tych powodów ich udokumentowanie ma szczególne znaczenie. Dlatego też Czytelnik w przypadku zawarcia kilku umów z podmiotem powiązanym powinien podzielić je na: umowy, których przedmiotem są te wartości, umowy, z których płatności trafiają do krajów prowadzących szkodliwą konkurencję podatkową, oraz pozostałe umowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK