| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zasady opodatkowania jedynego wspólnika spółki z o.o.

Zasady opodatkowania jedynego wspólnika spółki z o.o.

W związku z nabyciem wszystkich udziałów od dotychczasowych wspólników spółki z o.o. stałem się jedynym wspólnikiem tej spółki. Jak opodatkowane będą moje przychody z tytułu udziału w spółce? Czy będę odpowiadać własnym majątkiem za zaległości podatkowe spółki?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 § 1 pkt 3 k.s.h. spółka jednoosobowa oznacza spółkę kapitałową, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika lub akcjonariusza. W przypadku spółek z o.o. oznacza to więc spółkę, w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika.
Spółki z o.o. są z mocy prawa obowiązane do posiadania określonych organów. Dotyczy to również spółek jednoosobowych. Obowiązkowe jest zatem posiadanie przez spółkę zarządu, który może składać się z jednego albo większej liczby członków (nie jest przy tym zabronione, aby członkiem zarządu – nawet jedynym – został jedyny wspólnik), natomiast wszystkie uprawnienia zgromadzenia wspólników wykonuje – z oczywistych względów – jedyny wspólnik.
Jedyny wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym przez niego na wypłatę dywidendy (art. 191–193 k.s.h.).
Dywidenda stanowi dla jedynego wspólnika przychód w momencie jej otrzymania. Jest ona opodatkowana 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f.). Jedyny wspólnik nie jest przy tym uprawniony do potrącania żadnych kosztów uzyskania przychodów. Do poboru 19-proc. podatku zobowiązana jest spółka w momencie dokonywania wypłaty dywidendy. Ewentualne odsetki od dywidend (gdy spółka dopuszcza się opóźnienia w wypłacie) nie będą dla spółki kosztem uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o p.d.o.p.).
Przepisy k.s.h. przewidują również możliwość dokonywania przez spółkę z o.o. wypłaty zaliczek na poczet dywidendy (art. 194 i 195 k.s.h.). Wypłacona w trakcie roku obrotowego zaliczka powinna zostać ostatecznie rozliczona z dywidendą wypłacaną za dany rok obrotowy. Innymi słowy, późniejsza dywidenda, wypłacana za cały rok obrotowy, powinna zostać uszczuplona o kwotę zaliczki wypłaconej na jej poczet.
Kwota otrzymanych na poczet dywidendy zaliczek stanowi dla jedynego wspólnika przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym; jedyny wspólnik nie jest przy tym uprawniony do potrącania żadnych kosztów uzyskania przychodów. Do poboru 19-proc. podatku zobowiązana jest spółka w momencie dokonywania wypłaty zaliczki.
Jedyny wspólnik może również podjąć decyzję o wniesieniu do spółki dopłat (na zasadach określonych w art. 177–178 k.s.h.). Dopłaty mogą być zwrotne albo bezzwrotne. Dopłaty mogą być zwrócone jedynemu wspólnikowi, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Ich zwrot może nastąpić po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o p.d.o.p., do przychodów spółki z o.o. nie zalicza się dopłat wnoszonych do tej spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach (to jest we wskazanych wyżej przepisach k.s.h.). Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy dopłaty te będą zwrócone wspólnikom, czy też nie. Przychody otrzymane przez jedynego wspólnika z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio do spółki z o.o. są zwolnione od podatku – do wysokości wniesionych dopłat (art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o p.d.o.f.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK