| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja dodatków do wynagrodzeń przyznawanych w okresie wakacji

Ewidencja dodatków do wynagrodzeń przyznawanych w okresie wakacji

Jak zaewidencjonować wynagrodzenia pracowników, jeżeli w okresie wakacyjnym otrzymają z zakładu pracy bonusy w postaci sfinansowania kursów językowych i karnetów na korty tenisowe?

Pracodawca, obok wynagrodzenia podstawowego i elementów dodatkowych w postaci premii, prowizji, wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, nagród, ma jeszcze szeroki wachlarz innych tytułów świadczeń. Zazwyczaj przyznawane są one pracownikom traktowanym szczególnie, np. ze względu na ich wysokie kwalifikacje.
Do świadczeń będących dodatkowym wynagrodzeniem można zaliczyć między innymi:
• korzystanie z samochodu służbowego, telefonu komórkowego czy bezpłatnego dostępu do internetu,
• finansowanie studiów, szkoleń, kursów i nauki języków obcych,
• finansowanie świadczeń medycznych i wypoczynku letniego.
Pracodawca, wypłacając dodatkowe świadczenia, musi ustalić, czy wypłacona kwota stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu oraz czy jest przychodem dla pracownika i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Wydatki poniesione na kształcenie pracownika, w tym również kursy językowe finansowane ze środków obrotowych, stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Natomiast dla pracownika zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych jest kształcenie w formach szkolnych (szkoły średnie, policealne i wyższe). Kształcenie w formach pozaszkolnych (kursy, studia podyplomowe) jest zwolnione z podatku dochodowego tylko wówczas, jeżeli pracodawca kieruje pracownika na tego typu szkolenie.
Wydatki poniesione na zakup karnetów (na korty tenisowe, basen, bilety do kina lub inne imprezy kulturalno-oświatowe) finansowane są ze środków przeznaczonych na działalność socjalną. Jeżeli jednostka nie tworzy odpisów na fundusz socjalny, wydatki te mogą być pokryte ze środków obrotowych. Jednak nie stanowią one kosztów uzyskania przychodu dla pracodawcy. Dla pracownika kwota wydatkowana na karnety, które sam zakupił, a następnie otrzymał zwrot pieniędzy z zakładu pracy, podlega opodatkowaniu. Natomiast zakup karnetów przez pracodawcę i przekazanie ich pracownikom stanowi świadczenie rzeczowe, które jest zwolnione z opodatkowania. Przy czym górna granica tego świadczenia wynosi 380 zł rocznie i jest to kwota finansowana z zakładowego funduszy świadczeń socjalnych. Zakup sfinansowany ze środków obrotowych jest opodatkowany jak przychód wynikający ze stosunku pracy.
Grażyna Voss
Katedra Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK