| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podanie numeru VAT UE przez nabywcę towaru wystarcza, aby wystawić fakturę ze stawką 0%

Czy podanie numeru VAT UE przez nabywcę towaru wystarcza, aby wystawić fakturę ze stawką 0%

Posiadamy sklep. Zakupu dokonują klienci z Unii Europejskiej i proszą o fakturę. Podaje VAT UE. Czy mogę wystawić fakturę ze stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru? Czy to wystarczy? Czy powinniśmy wymagać jeszcze jakichś innych dokumentów? Transport jest dokonywany przez klienta.

RADA
Nie, podanie przez nabywcę numeru VAT UE nie jest wystarczające, aby potraktować transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%.
UZASADNIENIE
Podanie numeru VAT UE przez nabywcę towaru to tylko pierwsza z przesłanek uprawniających do wystawienia faktury unijnej ze stawką 0%. Pozostałe warunki to:
1) zgłoszenie przez Państwa zamiaru dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i zarejestrowanie się jako podatnik VAT UE (art. 13 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz
2) posiadanie wymaganych przepisami dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy).
Dowodami, o których mowa w pkt 2, są – w przypadku transportu towarów przez klienta – kopia faktury dostawy, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz dokument zawierający co najmniej (art. 43 ust. 4 ustawy):
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;
3) określenie towarów i ich ilości;
4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju;
5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.
• art. 13 ust. 6 oraz art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »