| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie usług

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie usług

Kiedy powstaje obowiązek przy imporcie usług? Czy przy jego ustalaniu ma znaczenie termin wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego czy może faktury wewnętrznej, którą wystawiam ja jako nabywca?

Po trzecie, należy wskazać przepisy art. 20 ustawy, w którym ustawodawca reguluje powstanie obowiązku, między innymi, przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Jednym z nich jest przepis wiążący powstanie obowiązku z wystawieniem faktury przez unijnego kontrahenta. W przypadku importu usług brakuje takiego przepisu, co stanowi kolejny argument przemawiający za przyjęciem, że do powstania obowiązku podatkowego przy imporcie usług należy przyjąć wystawienie faktury wewnętrznej przez polskiego podatnika (a nie wystawienie faktury przez podatnika zagranicznego).
Reasumując, żaden przepis ustawy nie wskazuje jednoznacznie, że o momencie powstania obowiązku podatkowego decydować ma wystawienie faktury przez podatnika zagranicznego. Mając na uwadze, że przyjęcie takiego właśnie stanowiska prowadzi do niekorzystnej sytuacji podatników importujących usługi (w porównaniu do podatników nabywających usługi od podatników krajowych) oraz budzi wiele wątpliwości natury praktycznej, należy dojść do wniosku, że odpowiednie stosowanie art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku importu usług oznacza, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury wewnętrznej, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
• art. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK