| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Usługi turystyczne sprzedawane do krajów Wspólnoty

Usługi turystyczne sprzedawane do krajów Wspólnoty

Jaka jest stawka VAT na produkty turystyczne sprzedawane kontrahentom w Unii Europejskiej przez tour operatora prowadzącego działalność w Polsce?

Jednym z podstawowych kryteriów przy określaniu miejsca i wysokości opodatkowania usługi turystyki będzie miejsce świadczenia usługi. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia w przypadku świadczenia m.in. usług turystyki jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności jest to miejsce stałego zamieszkania.
Oznacza to, iż w przypadku gdy podatnik świadczący usługi turystyki będzie posiadał siedzibę lub miejsce stałego prowadzenia działalności albo miejsce stałego zamieszkania w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – na terytorium Polski, świadczenie tych usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 proc.
Dla usług turystyki przewidziana jest, co do zasady, stawka podstawowa – 22 proc.
Elżbieta Rogala
Podstawa prawna:
art. 27 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK