| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odmowa organu podatkowego wydania podatnikowi zaświadczenia

Odmowa organu podatkowego wydania podatnikowi zaświadczenia

W sierpniu br. zwróciłem się do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o wysokości osiągniętych przeze mnie dochodów z tytułu prowadzonej w formie ryczałtu działalności gospodarczej. W złożonym podaniu wskazałem wysokość osiągniętego przeze mnie dochodu. Tymczasem organ podatkowy wydał postanowienie, w którym wskazał, iż w stosunku do podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy urząd dysponuje tylko danymi o wysokości osiągniętego przychodu i może wydać wyłącznie zaświadczenie o takiej treści. Czy mogę się jakoś odwołać?

Zgodnie z art. 306a ordynacji podatkowej organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o nie. Zaświadczenie wydaje się wówczas, gdy:
– urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa,
– osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Wydaje się je w granicach żądania wnioskodawcy. Powinno ono być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni.
Na organ podatkowy – stosownie do art. 306b – nałożono obowiązek wydania zaświadczenia, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Przed wydaniem zaświadczenia organ podatkowy może natomiast przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające.
W przypadku odmowy wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie, organ podatkowy wydaje postanowienie, na które służy zażalenie (art. 306c ordynacji podatkowej).
Urząd skarbowy, stwierdzając brak możliwości wydania zaświadczenia o treści żądanej przez podatnika, wydał postanowienie, na które służy zażalenie. Podatnik ma prawo złożyć zażalenie w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Zażalenie składa się do dyrektora izby skarbowej, za pośrednictwem organu, który je wydał. Na postanowienie to nie może Pan już jednak wnieść zażalenia ze względu na upływ 7-dniowego terminu.
Agnieszka Działocha-Świetlikowska
Podstawa prawna:
art. 236 § 2 oraz art. 306a–306d ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »