| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Rozpocząłem ją od początku września 2005 r. Obrót z tej działalności najprawdopodobniej do końca 2005 r. nie przekroczy 500 000 zł. Czy moja firma może być nadal objęta zryczałtowanym podatkiem w 2006 r.?

Przykład
Andrzej K. i Piotr Z. prowadzili w 2005 r. działalność opodatkowaną ryczałtem (przewozy ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton) w formie spółki cywilnej X. Wspólnicy byli opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, nie prowadzili poza spółką innej działalności gospodarczej. W miejsce Piotra Z. do spółki przystąpiła we wrześniu 2005 r. Anna Z. Jednocześnie firma zmieniła przedmiot działalności na kolportaż prasy. Przy ocenie, czy obecni wspólnicy spółki cywilnej mają prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r. przychodów z tytułu kolportażu prasy, należy zsumować przychody wynikające z uczestnictwa w tej spółce. Zsumowaniu podlegać będą przychody, które można przypisać Andrzejowi K., Piotrowi Z. (pomimo że na koniec 2005 r. już nie był wspólnikiem tej spółki) oraz oczywiście Annie Z. Wynika to z tego, że spółka cywilna po zmianie wspólnika i rodzaju prowadzonej działalności nie jest traktowana przez fiskusa jako nowa firma.
Natomiast jeżeli podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej we wrześniu 2005 r. i kontrolerzy nie stwierdzą zmiany branży lub przedmiotu działalności, zmiany umowy spółki lub zmiany wspólnika, to do obliczeń, czy został przekroczony limit 250 000 euro, zostaną przyjęte przychody Pana firmy od września 2005 r. do końca tego roku.

• art. 6–8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK