| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Zawarliśmy z naszą spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec dwie umowy na wykonanie usługi badania rynku w Chinach. Wartość każdej z tych umów wynosiła 24 000 euro. Czy w tych okolicznościach mamy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej?

Obowiązek dokumentowania transakcji wynika z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie obejmuje on wszystkich transakcji, ale dotyczy:
• transakcji między podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1–4 u.p.d.o.p. lub
• transakcji, z których płatności idą na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
W przypadku transakcji, z których zapłata należności następuje bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczy transakcji, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub faktycznie zapłacona łączna kwota wymagalnych świadczeń w roku podatkowym przekracza równowartość 20 000 euro.
Kwoty transakcji lub umów wyrażone w euro przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja objęta obowiązkiem sporządzania dokumentacji podatkowej.
Z pytania co prawda nie wynika ani wielkość, ani charakter powiązań polskiej spółki z o.o. ze spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec, ale pomimo braku takiej informacji spółka krajowa będzie zobowiązana do sporządzenia stosownej dokumentacji podatkowej z innego powodu. Obowiązek ten wynika z faktu, że usługodawca badań rynku w Chinach ma siedzibę w kraju (Niemcy) stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, a ponadto łączna wartość zawartych w roku podatkowym umów na świadczenie usług badania rynku w Chinach przekroczyła kwotę graniczną 20 000 euro warunkującą powstanie tego obowiązku (każda z umów była o wartości 24 000 euro).
Listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 115, poz. 1203). Zgodnie z tym rozporządzeniem w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz innych świadczeń o charakterze niematerialnym szkodliwa konkurencja podatkowa jest stosowana w systemach podatkowych następujących krajów: Belgii, Cypru, Francji, Grecji, Holandii, Kostaryki, Republiki Federalnej Niemiec, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz w wyodrębnionych przez krajowe systemy podatkowe następujących strefach: Centrach Koordynacyjnych Kraju Basków i Navarry w Królestwie Hiszpanii, Międzynarodowym Centrum Gospodarczym na Maderze w Republice Portugalii, Tureckich Wolnych Strefach w Republice Tureckiej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK