| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości objętej spisem z natury można korzystać ze zwolnienia

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości objętej spisem z natury można korzystać ze zwolnienia

W styczniu zlikwidowałam spółkę cywilną. Od sporządzonego spisu z natury zapłaciłam VAT od towarów handlowych i od nieruchomości, która stanowiła środek trwały i przy zakupie której przysługiwało odliczenie VAT. W lutym wprowadziłam powyższą nieruchomość do swojej firmy, którą prowadzę jako osoba fizyczna. Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy w przypadku sprzedaży powyższej nieruchomości zapłacę VAT, czy będzie to sprzedaż zwolniona?

RADA
Tak, w opisanym przypadku podatnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, pod warunkiem że nieruchomość ta będzie przedmiotem sprzedaży w terminie 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego od sporządzonego remanentu.
UZASADNIENIE
W przypadku rozwiązania spółki cywilnej ustawa o podatku od towarów i usług zobowiązuje podatnika do sporządzenia na dzień rozwiązania spółki spisu z natury towarów (art. 14. ust. 1 i 5). Spis z natury obejmuje posiadane przez podatnika towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dalszej dostawy towarów, a w momencie zakupu podatnik posiadał w stosunku do nich prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.
Po rozwiązaniu spółki były wspólnik może jednak ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, np. jako osoba fizyczna – i w ramach tej działalności wykorzystywać objęte spisem z natury towary, w tym środki trwałe, takie jak nieruchomości będące w jego posiadaniu w momencie likwidacji spółki. Wówczas, w przypadku gdy podatnik dokona sprzedaży tych towarów, powstanie u niego obowiązek podatkowy z tego tytułu. Tego rodzaju dostawa może jednak podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli:
• dostawa objętych spisem z natury towarów, dokonywana przez byłego wspólnika, nastąpi w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu posiadania tych towarów w momencie rozwiązania spółki cywilnej (art. 14 ust. 7). Po upływie tego okresu sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu na normalnych zasadach;
• został rozliczony podatek objęty spisem z natury.
Przykład
Spółka została rozwiązana 15 marca 2005 r. Spisem z natury zostały objęte towary handlowe i środki trwałe. Jednak nie została złożona deklaracja z rozliczonym spisem z natury. W związku z tym, mimo że towary te zostały sprzedane przez jednego ze wspólników w lipcu br., nie można zastosować zwolnienia. W tym przypadku będą miały zastosowanie stawki VAT właściwe dla sprzedaży tych towarów.

• art. 14 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Karolina Socha
pracownik aparatu skarbowego,
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »