| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zorganizowanie przyjęcia świątecznego podlega VAT

Czy zorganizowanie przyjęcia świątecznego podlega VAT

Nasza firma postanowiła z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować Wigilię dla pracowników. Impreza będzie w całości finansowana z ZFŚS. Zorganizowanie imprezy zleciliśmy firmie cateringowej. Czy takie świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT i czy będzie nam przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tej faktury?

RADA
Nie, takie świadczenie nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, nie będzie również przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
UZASADNIENIE
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług, niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Aby czynność ta podległa opodatkowaniu VAT, muszą być spełnione następujące warunki:
1) nieodpłatne świadczenie usług nie może być związane z prowadzoną działalnością;
2) świadczenie ma nastąpić na cele osobiste pracownika;
3) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia towarów i usług związanych z tym świadczeniem.
Pierwsze dwa warunki są w tym przypadku spełnione, gdyż zorganizowanie przyjęcia jest świadczeniem usług na cele osobiste. Jak przyjmuje się w praktyce, jest to takie świadczenie, którego realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy lub innym stosunkiem łączącym strony, gdy do takiego świadczenia zobowiązują podatnika przepisy kodeksu pracy lub BHP.
Do zorganizowania przyjęcia nie zobowiązują podatnika żadne przepisy. Dlatego należy uznać, że są to cele osobiste podatnika. Ponadto, takie świadczenie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, gdyż nie ma ono na celu zwiększenia obrotów firmy, a jedynie jej wizerunek.
Prawo do odliczenia nie przysługuje w tym przypadku. Po pierwsze, wydatków finansowanych z ZFŚS nie można zaliczyć do kosztów uzyskania (art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Natomiast obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Po drugie, podatnik nabywa usługę gastronomiczną, w przypadku nabycia której również nie przysługuje prawo do odliczenia. Dlatego w tym przypadku nie należy opodatkowywać nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników, nie będzie można również odliczyć VAT.

• art. 8 ust. 2, art. 88 ust. 3 pkt 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »