| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy samochód wykorzystywany przez podatnika VAT jest towarem używanym na podstawie przebiegu pojazdu

Czy samochód wykorzystywany przez podatnika VAT jest towarem używanym na podstawie przebiegu pojazdu

Czy używanie samochodu osobowego można uznać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu za używanie samochodu na potrzeby firmy, uprawniające do zastosowania stawki zwolnionej przy jego sprzedaży (użytkowanie ponad 6 miesięcy)?

RADA
Używanie samochodu do prowadzonej działalności nie uprawnia do uznania na podstawie przebiegu pojazdu go za towar używany, korzystający ze zwolnienia z opodatkowania przy sprzedaży. Zwolnienie to ma zastosowanie do towarów używanych, będących własnością podatnika VAT, użytkującego te towary i dokonującego ich sprzedaży, co w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca. Ponieważ samochód nie stanowi włąsności firmy, jego sprzedaż nie będzie stanowiła w ogóle obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
Jeżeli do prowadzonej działalności wykorzystywany jest własny samochód podatnika VAT, niewprowadzony do ewidencji środków trwałych, to koszty jego eksploatacji rozliczane są na podstawie ewidencji przebiegu w celu zaliczenia poniesionych wydatków z tytułu używania tego samochodu na potrzeby podatnika do kosztów uzyskania przychodu.
Oznacza to w konsekwencji, że w przypadku niewprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko część wydatków poniesionych w związku z jego używaniem, nie więcej niż kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez stawkę za 1 km przebiegu, określoną w odrębnych przepisach.
Na takiej podstawie samochód był z pewnością używany przez podatnika. Sytuacja taka jednocześnie oznacza, że podatnik VAT nie jest właścicielem tego samochodu, czyli że pojazd ten nie został nabyty do celów prowadzonej działalności, tylko jest używany cudzy samochód lub własny samochód właściciela (który jest jego prywatną własnością jako osoby fizycznej, a nie podatnika VAT). Ma to decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy w takiej sytuacji przy sprzedaży samochodu będzie przysługiwało zwolnienie z opodatkowania, jako sprzedaży towaru używanego.
WAŻNE
Podatnik wykorzystujący prywatny samochód do celów służbowych zobowiązany jest do prowadzenia książki przebiegu pojazdu w celu udokumentowania poniesionych w związku z tym wydatków i zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przez towary używane na potrzeby tej regulacji rozumie się, między innymi, rzeczy ruchome, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK