REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy samochód wykorzystywany przez podatnika VAT jest towarem używanym na podstawie przebiegu pojazdu

REKLAMA

Czy używanie samochodu osobowego można uznać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu za używanie samochodu na potrzeby firmy, uprawniające do zastosowania stawki zwolnionej przy jego sprzedaży (użytkowanie ponad 6 miesięcy)?
RADA
Używanie samochodu do prowadzonej działalności nie uprawnia do uznania na podstawie przebiegu pojazdu go za towar używany, korzystający ze zwolnienia z opodatkowania przy sprzedaży. Zwolnienie to ma zastosowanie do towarów używanych, będących własnością podatnika VAT, użytkującego te towary i dokonującego ich sprzedaży, co w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca. Ponieważ samochód nie stanowi włąsności firmy, jego sprzedaż nie będzie stanowiła w ogóle obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
Jeżeli do prowadzonej działalności wykorzystywany jest własny samochód podatnika VAT, niewprowadzony do ewidencji środków trwałych, to koszty jego eksploatacji rozliczane są na podstawie ewidencji przebiegu w celu zaliczenia poniesionych wydatków z tytułu używania tego samochodu na potrzeby podatnika do kosztów uzyskania przychodu.
Oznacza to w konsekwencji, że w przypadku niewprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko część wydatków poniesionych w związku z jego używaniem, nie więcej niż kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez stawkę za 1 km przebiegu, określoną w odrębnych przepisach.
Na takiej podstawie samochód był z pewnością używany przez podatnika. Sytuacja taka jednocześnie oznacza, że podatnik VAT nie jest właścicielem tego samochodu, czyli że pojazd ten nie został nabyty do celów prowadzonej działalności, tylko jest używany cudzy samochód lub własny samochód właściciela (który jest jego prywatną własnością jako osoby fizycznej, a nie podatnika VAT). Ma to decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy w takiej sytuacji przy sprzedaży samochodu będzie przysługiwało zwolnienie z opodatkowania, jako sprzedaży towaru używanego.
WAŻNE
Podatnik wykorzystujący prywatny samochód do celów służbowych zobowiązany jest do prowadzenia książki przebiegu pojazdu w celu udokumentowania poniesionych w związku z tym wydatków i zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przez towary używane na potrzeby tej regulacji rozumie się, między innymi, rzeczy ruchome, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Decydujące znaczenie dla uznania towaru za używany mają w przedstawionej sytuacji użyte sformułowania: „nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony” oraz „okres używania przez podatnika dokonującego ich sprzedaży”. W pierwszym przypadku przepis wyraźnie uzależnia skorzystanie ze zwolnienia przy sprzedaży od braku prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tego towaru (w tym przypadku samochodu). Przepis nie pozostawia wątpliwości, że zwolnienie z opodatkowania ma wyłącznie zastosowanie do towarów używanych, nabytych przez tego podatnika. Również drugie z przytoczonych w przepisie sformułowań, użyte z kolei w definicji towaru używanego, potwierdza to, że towarem używanym w myśl ustawy jest tylko taki towar, którego sprzedaży dokonuje podmiot, który go używał – czyli podatnik VAT, a nie osoba fizyczna.
ZAPAMIĘTAJ
Zwolnieniu z podatku VAT podlega dostawa towarów używanych, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.
W przedstawionej sytuacji firma będąca podatnikiem VAT używała wprawdzie samochodu do prowadzonej działalności, jednak to nie firma dokonuje sprzedaży, tylko osoba fizyczna. Firma nie jest również w stanie udowodnić, że przy zakupie tego samochodu nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nigdy nie była jego nabywcą.
Z tych też powodów, do sprzedaży samochodu w przedstawionej w pytaniu sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 43 ustawy. Samochód używany do prowadzonej działalności ponad pół roku, na podstawie przebiegu pojazdu, nie jest towarem używanym w znaczeniu tego przepisu. Jednak jego sprzedaż nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu, gdyż samochód nie jest włąsnością firmy. Nie należy obrotu z tego tytułu wykazywać w deklaracji.

• art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Anna Potocka
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA