| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zwrot VAT odliczonego

Zwrot VAT odliczonego

W kwietniu 2004 r. spółka nabyła samochód z tzw. kratką posiadający homologację na samochód ciężarowy. Po nabyciu pojazdu spółka odliczyła zapłacony VAT w pełnej wysokości. Samochód został zarejestrowany jako ciężarowy. Obecnie, w związku ze zmianą przepisów, spółka postanowiła zdjąć "kratkę" i przerobić pojazd na osobowy. Czy w związku z tym będzie musiała zwrócić VAT odliczony przy zakupie?

ODPOWIEDŹ:
Nie.
 
WYJAŚNIENIE:
Spółka nie musi zwracać VAT, ponieważ rozliczenie VAT nastąpiło przy transakcji zakupu i zostało dokonane zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami. Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy o VAT, podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrot podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowiło przedmiot działalności podatnika. Jeżeli zatem podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego, co potwierdzone zostało stosowną fakturą i świadectwem homologacji, i wykorzystał go do realizacji sprzedaży opodatkowanej, przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu. Jeżeli, zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie dokonania zakupu samochodu, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, zmiana przeznaczenia tego samochodu dokonana obecnie nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma podstaw do korekty podatku naliczonego.
Czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy o VAT, zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
 
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19 i 25 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.; obowiązywała do 30 kwietnia 2004 r.),
• art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
 
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK