| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zwrot VAT odliczonego

Zwrot VAT odliczonego

W kwietniu 2004 r. spółka nabyła samochód z tzw. kratką posiadający homologację na samochód ciężarowy. Po nabyciu pojazdu spółka odliczyła zapłacony VAT w pełnej wysokości. Samochód został zarejestrowany jako ciężarowy. Obecnie, w związku ze zmianą przepisów, spółka postanowiła zdjąć "kratkę" i przerobić pojazd na osobowy. Czy w związku z tym będzie musiała zwrócić VAT odliczony przy zakupie?

ODPOWIEDŹ:
Nie.
 
WYJAŚNIENIE:
Spółka nie musi zwracać VAT, ponieważ rozliczenie VAT nastąpiło przy transakcji zakupu i zostało dokonane zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami. Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy o VAT, podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrot podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowiło przedmiot działalności podatnika. Jeżeli zatem podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego, co potwierdzone zostało stosowną fakturą i świadectwem homologacji, i wykorzystał go do realizacji sprzedaży opodatkowanej, przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu. Jeżeli, zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie dokonania zakupu samochodu, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, zmiana przeznaczenia tego samochodu dokonana obecnie nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma podstaw do korekty podatku naliczonego.
Czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy o VAT, zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
 
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19 i 25 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.; obowiązywała do 30 kwietnia 2004 r.),
• art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
 
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »