| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Obliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Obliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jak powinien zostać obliczony zryczałtowany podatek z tytułu robót budowlanych? Czy powinno to nastąpić w taki sposób: (przychód - składki na ubezpieczenia społeczne) x 5,5% - składka na ubezpieczenie zdrowotne = podatek do zapłaty?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawka podatku od przychodów uzyskiwanych m.in. z tytułu robót budowlanych wynosi 5,5 proc. tych przychodów. Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Jednak przed obliczeniem podatku przychód – zgodnie z art. 11 ustawy – można pomniejszyć o:
1) stratę – jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatnik rozliczał się na zasadach ogólnych, a wysokość kosztów podatkowych przewyższyła wysokość przychodów z działalności gospodarczej;
2) składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących;
3) wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne;
4) darowizny przekazane na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze określonych w niej zadań publicznych i realizującym te cele, oraz
b) kultu religijnego – w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350 zł;
5) ulgę z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych.
Ponadto, zgodnie z art. 13 ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej przez podatnika w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie więcej jednak niż 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Obliczony podatek można dodatkowo pomniejszyć o 1 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy, wykazanego w zeznaniu, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty.
Tak więc sposób obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pokazany w pytaniu jest prawidłowy.
Stella Brzeszczyńska
Podstawa prawna:
art. 11, art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a, art. 13 i 14a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »