| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy na wpłatę 40% wartości mieszkania. Jest to mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jestem tzw. najemcą, a inni - partycypantami. Właścicielem mieszkania jest oczywiście TBS. Czy w tym przypadku mogę odliczyć od dochodu, w PIT-D, odsetki od tego kredytu? Czy jest istotne ewentualne skorzystanie przeze mnie z odliczenia w poprzednich latach, czy też nie ma to żadnego znaczenia?

RADA
Nie. Odsetki od kredytu zaciągniętego w celu partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego prowadzonej przez TBS nie mogą zostać odliczone od dochodu, ponieważ nie stanowią wydatków poniesionych na żaden z celów wymienionych w ustawie.

UZASADNIENIE
Likwidując tzw. dużą ulgę budowlaną, ustawodawca zamiast niej wprowadził tzw. ulgę odsetkową. Tym samym dał podatnikom możliwość odliczenia od dochodu faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
•  budową budynku mieszkalnego albo
•  wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
•  zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
•  nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Aby móc skorzystać z odliczeń w ramach tej ulgi, konieczne jest ponadto spełnienie kilku dodatkowych warunków, określonych w przepisach ustawy. Jednym z nich jest uzyskanie w określonym terminie prawa własności do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Jak podkreślił Minister Finansów w interpretacji prawa podatkowego z 1 sierpnia 2002 r., nr PB5/MC-033-299-1889/02:
(…) Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r., jest (…) przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Z pytania wynika, że kredyt został zaciągnięty nie na zakup mieszkania, ale na partycypację w kosztach jego budowy przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Mieszkanie to następnie jest wynajmowane osobie, która ten kredyt zaciągnęła, ale jego właścicielem pozostaje TBS.
(-) W wyniku umowy z TBS nie dochodzi do przeniesienia własności wybudowanego mieszkania na kredytobiorcę, który pozostaje jedynie jego najemcą.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK