| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ulepszenie środka trwałego a zaliczenie jego wartości do kosztów

Ulepszenie środka trwałego a zaliczenie jego wartości do kosztów

Spółka zakupiła we wrześniu br. komputer za kwotę netto 3490 zł i zaliczyła jego wartość bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W październiku br. do tego komputera dokupiliśmy pamięci ram za kwotę 300 zł. Czy wartość dokonanego ulepszenia powoduje konieczność zaliczenia tego komputera do środków trwałych?

Podatnik ma prawo zaliczyć zakup środków trwałych o wartości nie wyższej niż 3500 zł bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wtedy koszt uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Podatnik miał więc prawo ująć komputer o wartości 3490 zł bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w miesiącu wrześniu 2004 r. Dokonanie ulepszenia w październiku czy miesiącach następnych nie wpływa na zmianę tego prawa. Wartość dokonanego ulepszenia podatnik ujmie również bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w październiku. Gdyby zwiększenie pamięci ram nastąpiło we wrześniu, tj. w miesiącu zakupu komputera i oddania go do używania, wtedy należałoby uznać, że wartość początkowa komputera wynosi 3790,00 zł i należy poddać go amortyzacji.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 16d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »