| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przekazanie gratisu dołączanego do sprzedawanego towaru podlega opodatkowaniu

Czy przekazanie gratisu dołączanego do sprzedawanego towaru podlega opodatkowaniu

Czy należy opodatkować VAT i podatkiem dochodowym dostawę gratisu (brodzika) dołączonego do sprzedawanego towaru (kabiny prysznicowej)? Gratis ze względu na złą jakość nie przedstawia wartości handlowej. Przy jego zakupie odliczyliśmy VAT.

RADA
Dostawa gratisu dołączonego do sprzedawanego towaru nie powinna podlegać VAT. Wynika to z przepisów ustawy o VAT. Organy podatkowe prezentują zwykle odmienne stanowisko. Nieopodatkowanie tej dostawy może zatem doprowadzić do sporu z urzędem skarbowym. Przekazanie gratisu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Przekazanie klientom dokonującym zakupu dodatkowego upominku (nawet gdy jest nim towar o obniżonej wartości, np. ze względu na uszkodzenie, złą jakość etc.) należy uznać za przekazanie towaru na cele reprezentacji i reklamy. Czynność ta (jako przekazanie na cele związane z prowadzonym przez Państwa przedsiębiorstwem) nie podlega opodatkowaniu VAT.
Niestety, organy podatkowe uznają, że przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu VAT. Wyjątek stanowi przekazywanie na ten cel prezentów o małej wartości lub próbek. W piśmie z 6 sierpnia 2004 r., nr US34/VP/443- -139/04, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdził:
Każda rzecz dołączona nieodpłatnie do sprzedawanych czasopism stanowi albo darowiznę towarów, albo nieodpłatne przekazanie jej na cele reprezentacji i reklamy. Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 ustawy czynność ta stanowi przedmiot opodatkowania VAT, jeżeli w związku z nabyciem tychże towarów, przekazywanych bez wynagrodzenia, podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, a nie spełniają one kryteriów prezentów o małej wartości lub próbek – w takim bowiem przypadku przekazanie to nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.
Przekazując brodzik i podejmując decyzję o nieopodatkowaniu tego przekazania, ryzykują Państwo spór z organem podatkowym. Można czuć się bezpiecznie jedynie wtedy, gdy przekazanie brodzika zostanie ujęte w ewidencji prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Zdaniem organów skarbowych wyłączone z opodatkowania VAT są bowiem tylko prezenty o małej wartości ujęte w specjalnej ewidencji pozwalającej zidentyfikować osobę otrzymującą prezent (gratis). Wartość prezentów nie może przekroczyć kwoty 100 zł.
Skutki w podatku dochodowym
W związku z przekazaniem przez Państwa brodzika nie powstaje żaden przychód. Co więcej, wydatki na jego nabycie, jako wydatki na reprezentację i reklamę, pozostają dla Państwa kosztami uzyskania przychodu (zakładam, że wydatki te zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w momencie nabycia brodzika).

• art. 7 ust. 2–4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »