| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować sprzedaż programu komputerowego

Jak opodatkować sprzedaż programu komputerowego

Zakupujemy programy komputerowe od naszego kontrahenta z Niemiec. Są one przesyłane przez Internet. Kontrahent w ramach tej transakcji oferuje serwis i uaktualnienia przez Internet. Czy w związku z tym powinniśmy rozliczyć import usług elektronicznych?

RADA
Tak, powinniście rozliczyć VAT od importu usług elektronicznych.

UZASADNIENIE
Najpierw należy zdefiniować świadczoną przez Pańśtwa usługę. W celu zdefiniowania usługi należy wziąć pod uwagę postanowienia art. 8 ust. 3 ustawy. Według niego usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Jedynym wyjątkiem są usługi elektroniczne. Zostały one zdefiniowane w art. 2 pkt 26 ustawy. Definiuje on usługi elektroniczne jako usługi:
• świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej,
• których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły zautomatyzowane,
• których świadczenie wymaga niewielkiej interwencji człowieka,
• których wykonanie nie jest możliwe bez wykorzystania technologii informatycznej.
Jednocześnie ustawa wymienia przykładowe usługi elektroniczne. Wśród nich zostały wskazane usługi dostarczania oprogramowania oraz jego uaktualnień.
Taki sposób rozumienia usług elektronicznych potwierdza również obowiązujące od 1 lipca br. rozporządzenie Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r., ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Oznacza to, że polskie przepisy w tym zakresie były prawidłowo wprowadzone. Dlatego nie zmienią się zasady rozliczeń w tym zakresie.
W naszym przypadku program komputerowy jest dostarczany za pomocą Internetu od kontrahenta niemieckiego do odbiorcy usługi w Polsce. Dlatego należy uznać, że na Państwa rzecz świadczone są usługi elektroniczne dla Państwa firmy. Miejscem świadczenia usługi elektronicznej, wykonywanej na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj usługodawcy, jest kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Oznacza to, że miejscem świadczenia usługi nabytej przez Państwa firmę jest Polska. Ponieważ sprzedawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce, będziecie Państwo zobowiązani do rozliczenia VAT od importu tych usług.

• art. 2 pkt 26 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »