| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystający z transportu lotniczego rozlicza import usług

Czy korzystający z transportu lotniczego rozlicza import usług

Korzystałem z usługi transportu lotniczego na odcinku USA-Port Lotniczy Kraków. Czy powinienem zakupioną usługę transportową rozliczyć jako import usług w Polsce? Nie jesteśmy zleceniodawcami. Otrzymujemy refaktury od dostawcy towaru, który zleca transport do Polski. Towar z lotniska odbieramy we własnym zakresie.

RADA
Nie. Nie rozliczacie Państwo importu usługi transportowej z tego tytułu. Miejsce opodatkowania tej usługi znajduje się bowiem poza granicami Polski.

UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że nabyli Państwo usługę transportu lotniczego. Transport na odcinku USA – Port Lotniczy Kraków jest międzynarodową usługą transportu. Mieści się bowiem w definicji usług transportu międzynarodowego zawartej w ustawie o VAT. Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT).
W przypadku gdy usługi transportu międzynarodowego są świadczone środkami transportu lotniczego – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju (§ 4b rozporządzenia w sprawie VAT). Zatem jako miejsce opodatkowania tych usług zostało wskazane terytorium Polski. Przepis ten odnosi się jednak do podmiotów wykonujących usługi transportowe, a nie do nabywców usług transportowych. Potwierdza to m.in. treść interpretacji urzędu skarbowego w Grodzisku Mazowieckim z 16 lutego 2006 r., nr 1406/VAT/443-14/MW/06. Pismo to odnosi się co prawda do transportu międzynarodowego osób, ma jednak zastosowanie również do transportu międzynarodowego towarów. Czytamy w nim, że:
Należy jednak zwrócić uwagę, iż w wykonaniu delegacji zawartej w art. 28 ust. 9 cyt. ustawy Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) określił inne, niż wskazano w art. 27 i art. 28 ustawy, miejsce świadczenia usług. I tak, w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego zgodnie z § 4b ww. rozporządzenia – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Powyższe przepisy odnoszą się jednak do podmiotów, które świadczą wskazane usługi.
Odnosząc zatem powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku, stwierdzić należy, że zakupiony przez podatnika bilet lotniczy dotyczy usług transportu międzynarodowego wykonanego przez zagranicznego przewoźnika. Podatnik nie świadczy ww. usług, lecz je nabywa, a więc nie ciąży na nim obowiązek opodatkowania tych usług, bowiem ustawodawca w żaden sposób nie wiąże tego obowiązku z nabywcą usługi – nie występuje w przedmiotowej sprawie import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, a co za tym idzie, brak jest obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej. W przypadku świadczenia ww. usług transportowych to usługodawca (przewoźnik) jest obowiązany do rozliczenia podatku należnego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »