| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatnik VAT może sprzedać kasę rejestrującą

Czy podatnik VAT może sprzedać kasę rejestrującą

Jeżeli zaprzestałam sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to czy mogę sprzedać kasę fiskalną - i kto może ją odkupić (dotyczy spółki z o.o.)?

RADA
Tak, mogą Państwo sprzedać kasę rejestrującą. Nie ma przepisów zabraniających sprzedaży kas po zakończeniu działalności. Podatnik, jako właściciel, może swobodnie dysponować kasą rejestrującą. Jednak z przyczyn praktycznych jedynie producent lub importer mógłby być zainteresowany ich zakupem. To im mogliby Państwo odsprzedać nieużywane urządzenia.

UZASADNIENIE
W ustawie i rozporządzeniach wykonawczych, dotyczących kas rejestrujących, brak jest jednoznacznych regulacji w kwestii postępowania podatnika z posiadanymi kasami, w przypadku zaprzestania sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej czy też likwidacji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Kasa rejestrująca jest szczególnym urządzeniem, którego podstawowym zadaniem jest kontrola fiskalna prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Pomimo że kasa rejestrująca jest własnością podatnika, jej użytkowanie musi być prowadzone zgodnie z przepisami prawa i nadzorowane zarówno przez uprawniony serwis techniczny, jak i właściwy miejscowo urząd skarbowy. Również zakończenie pracy przez kasę fiskalną wymaga przeprowadzenia przez podatnika określonych czynności, które wynikają z obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego warunków stosowania kas przez podatników.
Zakończenie pracy kasy w trybie fiskalnym wymaga dokonania określonych czynności, takich jak:
• odczytanie zawartości pamięci fiskalnej kasy przez serwisanta w obecności pracownika urzędu skarbowego,
• sporządzenie protokołu według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia. Protokół powinien być sporządzony w czterech egzemplarzach, po jednym dla użytkownika i wykonującego serwis oraz dwa egzemplarze dla urzędu skarbowego.
Pomimo szczegółowo uregulowanego trybu postępowania przy zakończeniu pracy kasy w trybie fiskalnym, przepisy rozporządzenia nie określają jednoznacznie sposobu postępowania z kasą rejestrującą po zaprzestaniu ewidencjonowania za jej pomocą sprzedaży. Ponieważ kasa rejestrująca jest własnością podatnika, może on postępować z nią w sposób dowolny. Nie ma przepisu zabraniającego podatnikowi sprzedaży kasy rejestrującej.
WAŻNE!
Podatnik może postępować z kasą w sposób dowolny. Nie ma przepisu zabraniającego podatnikowi sprzedaży kasy rejestrującej.
W praktyce jednak, z uwagi na fakt szczególnego przeznaczenia tego urządzenia, sposobu jego użytkowania prawdopodobnie nikt poza producentem (importerem) nie będzie zainteresowany zakupem takiej kasy. Każda kasa fiskalna posiada numer unikatowy nadawany przez Ministra Finansów, jednoznacznie identyfikujący daną kasę, który nie może być przypisany innym urządzeniom. Ponadto urząd skarbowy nadaje ufiskalnionej kasie numer ewidencyjny, który również nie może być przypisany innym urządzeniom.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK