| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstanie przychód z tytułu prowadzenia kursów językowych

Kiedy powstanie przychód z tytułu prowadzenia kursów językowych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą polegającą m.in. na organizowaniu i prowadzeniu kursów językowych. Opłaty są wnoszone przez kursantów co miesiąc. W którym momencie powinienem rozliczyć przychód? Jak traktować przedpłaty? Czy ma znaczenie, że jestem zwolniony z VAT?


RADA
Przychód ze świadczenia tego typu usług powstanie w dniu wystawienia rachunku, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Dotyczy to również częściowego wykonania usługi, jeśli według umowy lub innych przepisów stanowi ono tytuł do zapłaty. W przypadku kursów wskazanych w pytaniu przychód powstanie po zakończeniu miesiąca nauki.

UZASADNIENIE
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, pomniejszone o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W sytuacji przedstawionej w pytaniu za datę powstania przychodu należy przyjąć dzień, w którym podatnik wystawi rachunek. Jeżeli rachunek nie zostanie wystawiony, przychód i tak powstanie – ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano usługę. Dotyczy to również ostatniego dnia miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę, jeśli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.
Zwolnienie z VAT ma znaczenie, ponieważ jeśli podatnik:
• jest podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
• prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
• ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, czyli memoriałowo
– za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie – dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.
Zasada ta nie ma zastosowania w omawianym przypadku, ponieważ czytelnik jest zwolniony z VAT.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
U prowadzącego działalność usługową zwolnionego z VAT przychód powstanie w dniu wystawienia rachunku, najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Zasada ta dotyczy też częściowego wykonania usługi, jeśli stanowi ono odrębny tytuł do zapłaty.
W związku z tym, jeśli świadczenie ma charakter ciągły i polega na wykonaniu określonych usług w ciągu oznaczonego czasu, przychód powstanie z upływem miesiąca, w którym usługi te zostały wykonane. Jeżeli więc wpłaty są pobierane na poczet usług wykonywanych w dłuższym czasie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych, np. miesiącu lub roku podatkowym, rozliczenie przychodu nastąpi w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub częściowego jej wykonania.
W przedstawionej sytuacji przychód powstanie więc po zakończeniu określonego miesiąca nauki. Przychodem będzie należność za wykonaną w tym czasie część usługi. Stanowisko takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie (np. pismo z 28 stycznia 2005 r., sygn. PD-2/005/2-971/04/WK).
Poza tym do przychodów z działalności gospodarczej nie zaliczymy pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Pobrana wpłata na poczet usług stanie się przychodem z działalności gospodarczej dopiero z chwilą wykonania usługi.

• art. 14 ust. 1 i ust. 1c pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK