| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstanie przychód z tytułu prowadzenia kursów językowych

Kiedy powstanie przychód z tytułu prowadzenia kursów językowych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą polegającą m.in. na organizowaniu i prowadzeniu kursów językowych. Opłaty są wnoszone przez kursantów co miesiąc. W którym momencie powinienem rozliczyć przychód? Jak traktować przedpłaty? Czy ma znaczenie, że jestem zwolniony z VAT?


RADA
Przychód ze świadczenia tego typu usług powstanie w dniu wystawienia rachunku, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Dotyczy to również częściowego wykonania usługi, jeśli według umowy lub innych przepisów stanowi ono tytuł do zapłaty. W przypadku kursów wskazanych w pytaniu przychód powstanie po zakończeniu miesiąca nauki.

UZASADNIENIE
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, pomniejszone o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W sytuacji przedstawionej w pytaniu za datę powstania przychodu należy przyjąć dzień, w którym podatnik wystawi rachunek. Jeżeli rachunek nie zostanie wystawiony, przychód i tak powstanie – ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano usługę. Dotyczy to również ostatniego dnia miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę, jeśli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.
Zwolnienie z VAT ma znaczenie, ponieważ jeśli podatnik:
• jest podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
• prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
• ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, czyli memoriałowo
– za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie – dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.
Zasada ta nie ma zastosowania w omawianym przypadku, ponieważ czytelnik jest zwolniony z VAT.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
U prowadzącego działalność usługową zwolnionego z VAT przychód powstanie w dniu wystawienia rachunku, najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. Zasada ta dotyczy też częściowego wykonania usługi, jeśli stanowi ono odrębny tytuł do zapłaty.
W związku z tym, jeśli świadczenie ma charakter ciągły i polega na wykonaniu określonych usług w ciągu oznaczonego czasu, przychód powstanie z upływem miesiąca, w którym usługi te zostały wykonane. Jeżeli więc wpłaty są pobierane na poczet usług wykonywanych w dłuższym czasie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych, np. miesiącu lub roku podatkowym, rozliczenie przychodu nastąpi w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub częściowego jej wykonania.
W przedstawionej sytuacji przychód powstanie więc po zakończeniu określonego miesiąca nauki. Przychodem będzie należność za wykonaną w tym czasie część usługi. Stanowisko takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie (np. pismo z 28 stycznia 2005 r., sygn. PD-2/005/2-971/04/WK).
Poza tym do przychodów z działalności gospodarczej nie zaliczymy pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Pobrana wpłata na poczet usług stanie się przychodem z działalności gospodarczej dopiero z chwilą wykonania usługi.

• art. 14 ust. 1 i ust. 1c pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK