| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Kiedy powinien być rozliczony podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury VAT z 9 października 2006 r.? Termin płatności określono, jak w pierwotnej fakturze, tj. 23 czerwca 2006 r. Duplikat otrzymano w październiku. Faktura wystawiona została za rozmowy telefoniczne. Nie odliczyliśmy z tej faktury VAT.


RADA

Podatek naliczony z tego duplikatu można odliczyć poprzez korektę deklaracji za czerwiec lub lipiec.

UZASADNIENIE

Gdy oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy może ponownie wystawić fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Taka faktura wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Należy pamiętać, że nie może być to np. kserokopia kopii faktur. Taki dokument nie uprawnia do odliczenia VAT.

Jak wynika z pytania, nie odliczyliście VAT. Przepisy nie przewidują innych terminów odliczania VAT z duplikatów faktur. Dlatego należy zastosować ogólne zasady przewidziane w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. To oznacza, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, lub za następny okres rozliczeniowy. Jednak dla faktur dokumentujących zakup, między innymi, usług telekomunikacyjnych przewidziano odmienny termin dla odliczenia VAT z tych faktur. Odliczamy VAT w miesiącu, w którym przewidziano termin płatności, lub następnym. Pojęcie „faktury” użyte w przepisie art. 86 ust. 2 pkt 1 należy rozumieć w znaczeniu szerszym, tj. obejmującym obok faktur pierwotnych także faktury korygujące, duplikaty faktur oraz inne dokumenty traktowane na podstawie § 20 ww. rozporządzenia na równi z fakturami. Dlatego otrzymując duplikat faktury za usługi telekomunikacyjne, VAT odliczamy w deklaracji za miesiąc, w którym ustalono termin płatności. Gdy termin płatności już minął, odliczenia można dokonać poprzez korektę deklaracji za miesiąc, w którym ten termin przypadał, lub następny.

Szczególne terminy odliczania VAT z duplikatów faktur dotyczą faktur dokumentujących:
• dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
• świadczenie usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
• usługi w zakresie rozprowadzania wody,
• usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

VAT z duplikatów faktur dokumentujących inne czynności niż przedstawione powyżej odliczamy w miesiącu otrzymania duplikatu lub następnym. Zasada ta ma zastosowanie do faktur, z których nie odliczono VAT.
Na takim stanowisku stoi większość organów podatkowych. W piśmie z 30 listopada 2005 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, nr DV/443-104/05, czytamy: „Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT wynikający z faktury za energię elektryczną, której termin płatności minął 29.08.2005 r., w deklaracji VAT-7 za sierpień lub wrzesień 2005 r. Obniżenia podatku należnego może w tym przypadku dokonać przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »