| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi świadczone na rzecz fundacji podlegają zwolnieniu z podatku VAT

Czy usługi świadczone na rzecz fundacji podlegają zwolnieniu z podatku VAT

W ramach działalności gospodarczej prowadzę całoroczny ośrodek wypoczynkowy. Ostatnio świadczę usługi polegające na organizowaniu wypoczynku (pobytu) dla dzieci na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych. Czy w związku z tym, że świadczę usługi na rzecz organizacji pożytku publicznego, mogę stosować zwolnienie z podatku od towarów i usług?

W zakresie podatku VAT tylko organizacje mające status organizacji pożytku publicznego i wykonujące działalność pożytku publicznego, świadczące usługi organizowania obozowisk dla dzieci sklasyfikowane według symbolu PKWiU ex 55.23.11, mają prawo do zwolnienia z podatku VAT w stosunku do tych czynności. Natomiast podatnik prowadzący ośrodek wypoczynkowy na rzecz fundacji nie jest organizacją pożytku publicznego. Świadczone przez niego zlecone przez fundację usługi organizowania wypoczynku dla dzieci, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
 
Z treści przepisu § 8 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci (PKWiU ex 55.23.11) w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie (art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).
Natomiast organizacjami pożytku publicznego są organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia – które uzyskały status takiej organizacji.
Należy zatem stwierdzić, iż organizacje pożytku publicznego (jak owa fundacja), wykonujące działalność pożytku publicznego, świadczące usługi sklasyfikowane według symbolu PKWiU ex 55.23.11 mają prawo do zwolnienia z podatku VAT tych czynności na mocy przepisu rozporządzenia. Natomiast podatnik prowadzący ośrodek wypoczynkowy na rzecz fundacji nie jest organizacją pożytku publicznego. Świadczone przez niego zlecone przez fundację usługi organizowania wypoczynku dla dzieci podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
UWAGA!
Przepis rozporządzenia dotyczący możliwości stosowania stawek obniżonych bądź zwolnienia z podatku VAT w określonych przypadkach nie ma zastosowania do podatnika świadczącego usługi na rzecz fundacji.
Magdalena Jabłecka
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 224, poz. 2277)
• ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »